Jeśli nie mieścisz się w twoją ulubioną parę dżinsów, a waga wydaje się stać w miejscu lub spada tylko po to, aby się znowu odbić, prawdopodobnie popełniasz któryś z poniższych błędów.

1. Drastyczne diety

Zdeterminowany, aby szybko stracić wagę, stosujesz dietę „awaryjną”. Obniżasz codzienną ilość kalorii do 1000 i oczekujesz, że schudniesz, tymczasem to się nie dzieje. Dlaczego? Twój metabolizm zwalnia, nie potrzebuje już tak dużo kalorii, a po zakończeniu diety w dalszym ciągu spalasz kalorie wolniej, więc przybierasz na wadze.

2. Pomijanie śniadania

Pomijanie śniadania wydaje się prostym sposobem na zmniejszenie ilości kalorii, ale może sprawić, że będziesz głodny przez resztę dnia. Może to prowadzić do nieplanowanego podjadania w pracy i spożywania większej porcji podczas lunchu, co spowoduje wzrost liczby kalorii. Nie zapomnij, że śniadania bogate w białko i błonnik mogą ograniczyć głód w ciągu dnia. W rzeczywistości badania pokazują, że ludzie, którzy codziennie jedzą śniadanie, są bardziej skłonni do utrzymania zdrowej wagi.3. Zapominanie o przekąskach

Być może liczysz kalorie przy każdym posiłku, ale na twoim biurku jest torba z precelkami, właśnie zjadłeś mały kawałek ciasta z imienin lub odrobinę „czegoś” pozostawioną przez twoje dziecko. Podjadanie sprawia, że sabotujesz dobrze zaplanowaną dietę. Gdybyś zliczył wszystkie dodatkowe kalorie, które spożyłeś w ciągu dnia, wyjdzie tego całkiem sporo.

4. Złe rozłożenie posiłków

Bezmyślne podjadanie prowadzi do zwiększania wagi, ale przemyślane dzielenie posiłków na kilka mniejszych porcji w ciągu dnia – wręcz przeciwnie. Sprawia, że twój organizm nie czuje głodu oraz utrzymuje metabolizm na wysokich obrotach, zwłaszcza jeśli przekąski są bogate w białko. Posiadanie „na wszelki wypadek” kilku orzechów powoduje, że możesz zaspokoić głód. Ludzie, którzy stosują tego typu przekąskę są szczuplejsi, niż ci, którzy tego nie robią.

5. Pułapka niskiej zawartości tłuszczu

Produkty o niskiej zawartości tłuszczu mogą odgrywać ważną rolę w diecie. Pamiętaj tylko, że niskotłuszczowe to nie to samo co niskokaloryczne i nie jest to licencja na odchudzanie. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, ile tłuszczu, cukru i kalorii dostaniesz, jest sprawdzenie etykiety na produkcie.

6. Wypijanie zbyt wielu kalorii

Podczas liczenia kalorii wielu z nas często nie zauważa tego, co jest w naszych napojach. Jest to wielki błąd, gdy weźmiesz pod uwagę, że niektóre fantazyjne kawy i napoje alkoholowe mają ponad 500 kalorii. Nawet kalorie w soku owocowym i napoju gazowanym mogą się szybko sumować. Co gorsza, płynne kalorie nie ograniczają głodu – nie ma co się łudzić, że po wypiciu wysokokalorycznego napoju nie zjesz nic więcej.

7. Picie zbyt małej ilości wody

Jest to jeden z najprostszych błędów dietetycznych, które należy naprawić. Woda jest niezbędna do spalania kalorii. Jeśli się odwodnisz, twój metabolizm spada, a to oznacza wolniejszą utratę wagi. Więc dodaj szklankę wody do każdego posiłku i przekąski.

8. Rezygnacja z mleka

Pełnotłuste mleko, ser i lody są tabu dla wielu dietetyków, ale porzucanie produktów mlecznych może przynosić efekty przeciwne do zamierzonych. Niektóre badania sugerują, że organizm spala więcej tłuszczu, gdy dostaje wystarczającej ilości wapnia i produkuje więcej tłuszczu, gdy jest pozbawiony wapnia.

9. Zgoda na fast food

Szybkie jedzenie jest po całym dniu bardzo wygodne, ale czy najzdrowsze? Zdecydowanie nie! Według jednego z długoterminowych badań ludzie, którzy jedli fast food więcej niż dwa razy w tygodniu, zyskali o 5 kilogramów więcej niż ci, którzy odżywiali się w ten sposób mniej niż raz w tygodniu.

10. Stawianie sobie nierealnych celów

Ustawienie nierealnego celu prawdopodobnie spowoduje, ze odniesiesz porażkę. Jeśli postanowisz stracić 4 kilogramy tygodniowo, a uda ci się osiągnąć jedynie 2, zamiast sukcesu będziesz czuł porażkę, co nie wpłynie dobrze na realizację założeń. Jeśli nie wiesz, jak ustalić swoje priorytety, porozmawiaj z dietetykiem.