Jak informuje czasopismo „Nature Human Behaviour”, bunt nastolatków może być wykorzystany do zaszczepienia u dorastających osób nieufności wobec reklam fast foodów.

Naukowcy z University of Chicago Booth School of Business wykazali, że można zapobiegać budowaniu pozytywnych skojarzeń z niezdrową żywnością, które często skłaniają do przejadania się. Tym samym doprowadzą do zmniejszenia wskaźników otyłości.

infoplanet zdrowa dieta bunt nastolatkow sluzy zdrowiu

Wstępne badanie przeprowadzono w 2016 roku wśród ósmoklasistów z gimnazjum w Teksasie. Naukowcy poprosili grupę uczniów o przeczytanie dokumentalnego artykułu dotyczącego manipulacji konsumentami przez duże firmy spożywcze, które próbują uzależnić ich od śmieciowego jedzenia. Druga – kontrolna grupa – czytała materiały dotyczące korzyści wynikających ze zdrowego odżywiania.

Jak ustalili badacze, grupa pierwsza następnego dnia wybrała mniej fast foodów na przekąski. Efekty okazały się szczególnie widoczne w przypadku chłopców – w porównaniu z grupą kontrolną wybierali o 31% niezdrowych przekąsek mniej. U dziewcząt zakupy były podobne, niezależnie od tego, który materiał czytały.

infoplanet zdrowa dieta bunt nastolatkow sluzy zdrowiu badania

– Nie jest jasne, czy oznacza to, że żadna interwencja nie poprawiła wyborów żywieniowych dziewcząt, czy też obie były skuteczne, ale z różnych powodów – podsumowuje raport z badań.

Naukowcy podejrzewają, że podczas gdy tradycyjna edukacja zdrowotna jest całkowicie nieskuteczna, jeśli chodzi o zmianę zachowań chłopców, może wpływać na wybory dziewcząt, ponieważ wspomina o kaloriach.