Eksperci z Belgijskiej Królewskiej Akademii Medycznej opracowali raport dotyczący wpływu diety wegańskiej na zdrowie dzieci. Jak się okazuje, weganizm – który eliminuje spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mleka i jajek – nie jest sposobem odżywiania zalecanym dla osób z nadciśnieniem i cukrzycą.

Dieta wegańska dla dzieci?

Zgodnie z szacunkami Królewskiej Akademii Medycznej na diecie wegańskiej jest już 3% dzieci w Belgii. Jednak – zdaniem wielu ekspertów – liczba wegańskich dzieci z problemami zdrowotnymi rośnie. Z tego względu Bernard Devos z resortu ds. praw dziecka wystąpił do Królewskiej Akademii Medycznej o opinię na temat wpływu diety wegańskiej na zdrowie dzieci. Jak się okazało w wyniku przeprowadzonych analiz: dieta wegańska nie jest zalecana dla dzieci.

infoplanet dieta weganizm bedzie karany dieta weganska

– Kiedy jesteśmy dziećmi, nasze ciało wytwarza komórki mózgowe. Występuje zwiększone zapotrzebowanie na białko i niezbędne kwasy tłuszczowe. Ciało ich nie produkuje, musi być mu dostarczone poprzez białka zwierzęce. Narzucanie tak restrykcyjnej diety dziecku może prowadzić do zaburzeń rozwoju. Mówimy tutaj o zahamowaniu wzrostu, opóźnieniach psychomotorycznych, niedożywieniu, znaczącej niedokrwistości. Określone procesy muszą dokonać się w określonym czasie. W przeciwnym razie będą nieodwracalne – ocenił prof. Georges Casimir, pediatra ze Szpitala Dziecięcego i sprawozdawca komisji powołanej przez Królewską Akademię Medyczną w czasopiśmie „Le Soir”.

Jak uważa prof. Casimir, opinia Królewskiej Akademii Medycznej może być pierwszym krokiem do nałożenia kar na rodziców, którzy wdrażają dietę wegańską u swoich dzieci.

– Dieta wegańska może być karana jak przestępstwo nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w niebezpieczeństwie, które w Belgii zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat lub karą grzywny. Musimy najpierw edukować rodziców, ale nie możemy dłużej tolerować tego zagrożenia – przekonuje ekspert.

Alternatywa – diety roślinne

Jak zauważa w wywiadzie dla „The Telegraph” Heather Russsell z brytyjskiego Towarzystwa Wegańskiego, British Dietetic Association oraz American Academy of Nutrition and Dietetics wbrew opinii Królewskiej Akademii Medycznej wskazują dobrze planowane diety wegańskie za nadające się do wdrażania u ludzi w każdym wieku, również wśród niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jednak opinia negująca weganizm dla dzieci jest zbieżna z ostrzeżeniem Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), które zostało opublikowane w 2017 roku.

infoplanet dieta weganizm bedzie karany dieta roslinna

– Małe dzieci, które są żywione w sposób wegański bez nadzoru lekarza i dietetyka, narażone są na wiele niedoborów żywieniowych, które dotyczą m.in. witaminy B12, wapnia, cynku i dobrej jakości białka. Niedobory te mogą wywołać bardzo poważne, negatywne skutki zdrowotne u dzieci – oceniało w komunikacie Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Dodatkowo eksperci wskazują jako bezpieczniejszą alternatywę dietę wegetariańską. Jak wskazują, odpowiednio zbilansowana, może być zaakceptowana (choć wciąż nie zalecana) do stosowana nawet u niemowląt.

Jak wynika z rankingu U.S. News&World Report, opublikowanego w lutym 2019 roku, dieta wegańska jest na 27. miejscu wśród 41 propozycji diet prozdrowotnych. Dieta wegetariańska w tym samym zestawieniu została skwalifikowana na 14. miejscu.