Woda jest ważnym elementem dla większości procesów ciała w ciągu dnia. Kiedy ją pijesz, uzupełniasz swoje zapasy. Bez wystarczającej ilości wody, twoje organy nie mogą funkcjonować poprawnie.

Ryzyko odwodnienia

Twoje ciało nieustannie traci płyny poprzez pocenie się i oddawanie moczu. Gdy organizm traci więcej płynów niż przyjmuje, może dojść do odwodnienia. Jak je rozpoznać? Objawy odwodnienia to rzadsze wydalanie moczu, zmęczenie, uczucie suchości na języku i w ustach, a w skrajnym przypadku – utrata elastyczności skóry. Jeśli jesteś odwodniony, to po jej naciśnięciu palcem nie wróci ona do stanu poprzedniego.

 

Odwodnienie może prowadzić do zaburzeń myślenia, zmian nastroju, przegrzania, zaparcia, a nawet tworzenia kamieni nerkowych. Na początkowym etapie nie jest jednak trudne do zwalczenia. Łagodne odwodnienie można leczyć przez wypicie większej ilości wody i innych płynów. Jednak w przypadku silnego odwodnienia – konieczne może być leczenie szpitalne.

Hiponatremia

Picie zbyt dużej ilości wody również może być niebezpieczne dla zdrowia. Dodatkowa woda powoduje bowiem rozcieńczenie elektrolitów, znajdujących się we krwi. Zmniejsza się stężenie sodu, co może prowadzić do stanu, który nazywa się hiponatremią.

Jej objawy obejmują uczucie zmieszania, ból głowy, zmęczenie, mdłości lub wymioty, drażliwość, skurcze lub osłabienie mięśni, napady padaczkowe czy nawet śpiączkę.

Hiponatremia na wskutek nadmiaru wody jest rzadka. Jednak u osób o z drobnej budowie, ludzi bardzo aktywnych – maratończyków i dzieci występuje większe ryzyko rozwoju tego stanu, ponieważ w krótkim czasie piją oni duże ilości wody. Jeśli wiesz, że będziesz potrzebował wody podczas ćwiczeń, rozważ zaopatrzenie się w napój sportowy zawierający sód i inne elektrolity.

Woda, której nie widać

Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia to jednak nie tylko woda, którą pijesz. Żywność zapewnia około 20% wszystkich zalecanych do spożycia płynów każdego dnia. Dlatego, oprócz picia codziennie od 9 do 13 szklanek wody, spróbuj również jeść dużo owoców i warzyw.

 

Poniżej zestawiamy niektóre produkty o wysokiej zawartości wody: • arbuz,
 • szpinak,
 • ogórek,
 • zielony pieprz,
 • jagody,
 • kalafior,
 • rzodkiewka,
 • seler.​Pij mądrze i zwiększaj swoje szanse

Prawdopodobnie picie wody podczas posiłków i pomiędzy nimi będzie wystarczające do właściwego nawodnienia twojego organizmu, ale jeżeli nie wypijasz dostatecznej ilości płynów, przydadzą ci się rady dotyczące tego, jak je uzupełnić.


 1.  Spróbuj mieć ze sobą butelkę wody, gdziekolwiek jesteś – włączając w to biuro, siłownię czy spacer.

 2.  Skoncentruj się na płynach. Nie musisz pić wody, aby zaspokoić potrzebę nawilżenia organizmu. Inne dobre źródła to mleko, soki owocowe, herbata i buliony.

 3. Pomiń słodkie i wysokoprocentowe napoje. Choć można napić się soku i alkoholu, mają one wysoką zawartość kalorii. W miarę możliwości warto wybrać wodę.

 4. Pij wodę podczas jedzenia. Wybierając szklankę wody zamiast innego napoju możesz zaoszczędzić trochę gotówki i obniżyć kaloryczność posiłku.

 5. Dodaj trochę aromatu do wody, ściskając świeży sok z cytryny.

 6. Jeśli ciężko pracujesz, rozważ picie napoju sportowego, który ma elektrolity, aby pomóc zastąpić te, które tracisz przez pocenie się.