Jak pokazują nowe badania, reakcje ludzi na żywność różnią się – w zależności od wielu indywidualnych czynników. Odkrycia sugerują, że przyszłość dietetyki to spersonalizowanie porad żywieniowych.

Pomimo kampanii uświadamiających i oficjalnych zaleceń dietetycznych, epidemia otyłości jest istotnym problemem na całym świecie. Jak się okazuje, częściowo przyczyną tego stanu może być brak spersonalizowanych porad dietetycznych. W czasie analiz wykazano, że podawanie konkretnych wskazówek dotyczących utraty wagi i empatyczne podejście do osób, które próbują schudnąć, może być o wiele bardziej korzystne niż zwykłe nakłanianie kogoś do zmiany diety.

infoplanet zdrowa dieta odpowiedzi zywieniowe a dieta dietetyk

Jak twierdzą naukowcy, „precyzyjna dietetyka” może działać znacznie lepiej niż standardowe podejście – jednakowe wobec wszystkich. Opierając się na dużym badaniu bliźniaczym, naukowcy przeprowadzili dwutygodniowe badanie 14 tys. odpowiedzi żywieniowych za pomocą algorytmów uczenia maszynowego w celu zrozumienia przyczyn różnych stanów przewlekłych i działania wyzwalaczy genetycznych lub środowiskowych. W ten sposób udowodnili, że nie ma uniwersalnej diety dla każdej osoby. W czasie analiz nawet identyczne bliźnięta reagowały inaczej na to samo jedzenie.

– W badaniu wykorzystano aplikację specjalnie zaprojektowaną do zbierania najbardziej szczegółowych i solidnych danych dietetycznych, jakie kiedykolwiek zgromadzono w tej skali. Wyjątkowa aplikacja łączy technologię oceny diety z wsparciem w czasie rzeczywistym ze strony zespołu dietetyków, dzięki czemu gromadzone są szczegółowe dane żywieniowe najwyższej jakości – mówił prof. Tim Spector, profesor epidemiologii genetycznej w KCL, który prowadził badanie.

Naukowcy mierzyli u uczestników badania markery, takie jak poziom cukru we krwi, trójglicerydy, insulinooporność, poziomy aktywności fizycznej i zdrowie mikrobiomu jelitowego. Uczestnicy zarejestrowali czynniki, w tym spożycie żywności i poziomy głodu przy użyciu aplikacji. Badacze intensywnie monitorowali także aktywność snu i ćwiczeń, a także pobierali próbki krwi. Ich odkrycia stały się częścią największego trwającego badania naukowego tego rodzaju, które przeprowadzili naukowcy z King's College London (KCL) w Wielkiej Brytanii i Massachusetts General Hospital w Bostonie we współpracy z firmą żywieniową ZOE.

infoplanet zdrowa dieta odpowiedzi zywieniowe a dieta badania

– Wyniki sugerują, że czynniki, w tym indywidualne różnice w metabolizmie ludzi, mikrobiomie jelitowym, harmonogramach, porach posiłków i poziomach aktywności fizycznej są tak samo ważne, jak zawartość odżywcza żywności. Ludzie w końcu zaczynają odrzucać pogląd, że jeśli wszyscy będą przestrzegać ogólnych wytycznych (pięć porcji warzyw, liczenie kalorii, redukcja tłuszczu), będą zdrowsi. To badanie pokazuje po raz pierwszy, jak bardzo można zmodyfikować nasze reakcje na żywność, bez względu na geny lub skład odżywczy posiłku – dodaje prof. Spector.

Wyniki są dowodem na to, że biologiczne reakcje ludzi na te same posiłki były bardzo zróżnicowane, niezależnie od tego, czy dania zawierały węglowodany, błonnik, cukier czy tłuszcz. Co ważne, różnic nie wyjaśniają w pełni geny. Pomimo posiadania tych samych genów i ekspozycji na posiłki w podobnych środowiskach, bliźniaki często miały bardzo różne reakcje organizmu.