Uzależnienie od cukru, jak się okazuje, jest bardzo podobne do przyzwyczajenia kokainowego. Oba te nałogi mają podobne sposoby oddziaływania na mózg. Czy są również tak samo groźne?

Słodki nałóg

Jesienią ubiegłego roku Sacha Harland, członek holenderskiego zespołu wideo Lifehunters, postanowił zarejestrować, co się stanie, gdy odstawi na miesiąc alkohol, śmieciowe jedzenie i cukier. Cztery dni po odstawieniu używek badacz odczuł intensywny głód słodyczy. Zauważył u siebie symptomy takie same, jakie doświadczało wielu ludzi, którzy próbowali zrezygnować z nałogu narkotykowego.

W ten sposób okazało się, że zachcianki nie są jedynie rezultatem słabej woli. Według badań Instytutu Zdrowia i Innowacji Biomedycznych na Uniwersytecie Queensland, zrezygnowanie cukru może być równie trudne jak odstawienie kokainy. Co więcej, Australijscy naukowcy uważają, że także leczenie z nałogiem cukrowym jest takie samo, jak w przypadku uzależnionych od narkotyków.

– Spożycie cukru podnosi poziomy dopaminy, które kontrolują ośrodki nagrody i przyjemności w mózgu w sposób podobny do wielu narkotyków, w tym tytoniu, kokainy i morfiny. Zaprzestanie jedzenia cukru powoduje brak równowagi w poziomach dopaminy, dlatego może być bardzo trudne – wyjaśnia zjawisko Selena Bartlett, jedna z autorek badania.

Cukrowe spustoszenie

Według badań opublikowanych w czasopiśmie PLOS ONE, ludzie muszą spożywać coraz więcej cukru, aby utrzymać podwyższony poziom dopaminy. Jest to szczególnie problematyczne, biorąc pod uwagę, że przyczynia się to do wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy i otyłości.

– Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że 1,9 mld ludzi na świecie ma nadwagę, a 600 mln uważa się za otyłych. Żeby zwalczać epidemię otyłości, w zeszłym roku organizacja ta zaleciła, aby ludzie próbowali uzyskać nie więcej niż 5% łącznej wartości dziennych kalorii z cukru. Już samo wypicie puszki napoju gazowanego powoduje jednak przekroczenie tego limitu o 2 tys. kalorii. Co więcej, słodka, przetworzona żywność stanowi ponad połowę diety przeciętnego Amerykanina – podsumowuje Bartlett. 

Jednak świadomość związku problemów zdrowotnych i konsumpcji cukru rośnie. Już 75% dorosłych w Wielkiej Brytanii aktywnie szuka jedzenia o mniejszej zawartości cukru. Biorąc pod uwagę uzależnienie od cukru, mogą oni jednak mieć z tym problemy, podobnie jak Harland podczas swojego miesięcznego eksperymentu.

infoplanet zdrowa dieta cukier jak narkotyk

Badanie Bartlett i jej zespołu pozwoliło na dokonanie jeszcze jednego odkrycia. Po obserwacji nałogowych prawidłowości, naukowcy eksperymentowali także z podawaniem uzależnionym od cukru leków stosowanych w rzucaniu palenia. W ten sposób udowodnili, że jeden z leków na receptę, który leczy uzależnienie od nikotyny, może działać w ten sam sposób, jeśli chodzi o łaknienie cukru.

Czy to oznacza, że za kilka lat ludzie, którzy chcą pozbyć się przyzwyczajenia do cukru, będą mogli to zrobić za pomocą opatrunku medycznego na ramieniu lub za pomocą pigułki? Bartlett potwierdziła, że pomysł jest nadal testowany, ale leki mogą stanowić nową strategię leczenia w celu zwalczania epidemii otyłości.