Detoks może czasami mieć negatywną konotację w zależności od tego, jaki rodzaj odtrucia zdecydujesz się wypróbować. Istnieją jednak zdrowe sposoby detoksykacji, które zapewniają niekwestionowane korzyści dla twojego organizmu. Sprawdź, co tak naprawdę oznacza oczyszczenie, i przekonaj się, co powinieneś wiedzieć przed jego rozpoczęciem.

Co to jest detoks?

Zanim wyobrazisz sobie paskudny sok oczyszczający, który sprawi, że będziesz odwiedzał toaletę co kilka godzin, dopuść do głosu dietetyczkę w HelloFresh – firmie dostarczającej przesyłki ze świeżymi, odmierzonymi składnikami na dania.

Odtruwanie

Jak wyjaśnia Rebecca Lewis, odtruwanie jest naturalnym procesem, w którym nasze ciało ulega neutralizacji i pozbywa się niepożądanych substancji oraz toksyn, pochodzących zarówno ze sztucznych, jak i naturalnych źródeł. Co może powodować, że czujemy się nieswojo lub po prostu źle.

– Niektóre z toksyn, których próbujemy się pozbyć, pochodzą z zanieczyszczeń powietrza, z wody, z pestycydów w miejscach produkcji żywności, a także bakterii w jedzeniu – takich jak E. coli, alkoholu, który nasze ciało rozpoznaje alkohol jako toksynę, lub chemicznych dodatków do wysoko przetworzonej żywności – wskazuje ekspert.

Jakie są korzyści z odtruwania?

Oprócz przywrócenia naturalnego rytmu trawienia, inteligentne i bezpieczne podejście do detoksykacji zapewnia również inne korzyści, począwszy od utraty wagi.

Poprawa nastroju

– Detoksykacja pomoże ci zwiększyć energię, wesprze twój układ odpornościowy, a nawet oczyści twoje myślenie. Nie wspominając już o tym, że twoja skóra, włosy, paznokcie będą świecić odnowionym zdrowiem. Badania wykazały nawet, że usuwanie niezdrowych toksyn z naszego organizmu może poprawić nastrój, zmniejszyć depresję i zapewnić ogólnie dobre samopoczucie – przekonuje Lewis.

Pamiętaj również, aby nie przesadzać. Detoks to po prostu kilka tygodni diety, która spowoduje, że poczujesz się dobrze. Zbyt częste odtruwanie może prowadzić do niezdrowego nawyku ciągłego myślenia o tym, co jesz.

infoplanet zdrowa dieta detoks organizmu korzysci

– Drastyczne wyeliminowanie jakiegokolwiek rodzaju żywności nie jest skutecznym, długoterminowym, zrównoważonym podejściem do jedzenia. W diecie każdego człowieka jest miejsce na cheat meal. Odtruwanie naprawdę staje się niebezpieczne, gdy spożywasz zbyt mało składników odżywczych. Może to prowadzić do zmęczenia, zawrotów głowy, niskiego stężenia cukru we krwi i potencjalnych niedoborów żywieniowych – stwierdza dietetyk

Jaki detoks?

Wierzcie lub nie, dietetyczka informuje, że rzeczywisty proces odtruwania odbywa się każdego dnia, przez cały czas. Nawet w obecnej chwili twoja wątroba oczyszcza ci krew. 

– Nasza wątroba jest supernarządem. Reguluje, oczyszcza i usuwa z krwioobiegu wszelkie toksyczne lub niepotrzebne substancje, nadająć im postać, którą możemy wypocić czyli wydalić – wyjaśnia.

infoplanet zdrowa dieta detoks organizmu watroba

Ten ciężko pracujący organ, wykonujący świetną robotę, czasami może jednak zwolnić lub się zmęczyć. Wtedy właśnie zalecany i niezbędny staje się detoks.

– Uważam, że wątroba nie musi pracować tak ciężko. Wystarczy kontrolowanie naszej diety, tak, aby spożywać jak najmniej zanieczyszczeń. Zazwyczaj odtruwanie najbardziej przydaje się po wyjątkowo swobodnym okresie, kiedy nie przejmowałeś się tym. co jesz. Twoje ciało będzie dawało ci znaki, że musisz zrobić sobie przerwę – poczujesz się ospały, zmęczony i całkowicie pozbawiony energii. Jeśli doświadczasz tych objawów, zdecyduj się na detoksykację, aby twoje ciało zaczęło znowu doskonale funkcjonować – zachęca Lewis.

Przepis na zdrowy detoks

Krok 1: Usunięcie toksyn

Przede wszystkim musisz przyjrzeć się wszystkim pokarmom, które twój organizm uważa za toksyny. Aby wymienić tylko kilka, są to: alkohole, produkty wysokotłuszczowe (w tym czerwone mięso i sery), o wysokiej zawartości cukru (takie jak desery i słodkie napoje) oraz dostarczające wiele sodu (silnie przetworzone lub zawierają sztuczne barwniki i konserwanty). Aby przygotować się do detoksykacji, Lewis sugeruje stopniowe likwidowanie z diety tego typu pokarmów.

infoplanet zdrowa dieta detoks organizmu mieso sery

Krok 2: Odpoczynek

Bez wszystkich śmieci, które standardowo masz w szafce, brzuchu i diecie, nadszedł czas, aby dać twojemu organizmowi trochę odpoczynku i uwolnić go od bagażu, który nosił. Powinieneś zacząć wybierać proste i nieprzetworzone pokarmy, starać się zmniejszyć stres i znaleźć chwile spokoju w ciągu dnia, aby wszystkie narządy mogły odpocząć.

Krok 3: Owocowo-warzywny power

Łatwym sposobem na detoks jest wprowadzenie do diety niezliczonej ilości kolorów owoców i warzyw. Pamiętaj, że im bardziej kolorowy owoc lub warzywo, tym więcej składników odżywczych zawiera. Powinieneś wspierać swoje ciało witaminami i minerałami, które poprawiają przebieg wewnętrznych procesów odtruwania organizmu.

infoplanet zdrowa dieta detoks organizmu owoce i warzywa

Krok 4: Wysoka zawartość błonnika

Szkodliwe substancje przemiany materii mają tylko jedno wyjście z twojego organizmu – nie ma innego sposobu na oczyszczenie. Proces ten będzie bezproblemowy i wygodny, jeśli będziesz spożywał produkty o wysokiej zawartości błonnika, takie jak, fasola i orzechy, a także produkty pełnoziarniste które pomogą stymulować twój układ pokarmowy do szybszego i łatwiejszego działania. Warto również podwoić ilość spożywanych ziół, takich jak ostropest plamisty, pokrzywa czy mniszek lekarski, które pełnią role diuretyków i przeciwutleniaczy jednocześnie.