Dieta zawierająca związki znajdujące się w zielonej herbacie i marchwi odwróciła objawy podobne do Alzheimera u myszy genetycznie zaprogramowanych do rozwoju choroby – twierdzą naukowcy z USC. Badania opublikowane w Journal of Biological Chemistry potwierdzają przekonanie, że niektóre łatwo dostępne roślinne suplementy mogą chronić ludzi przed demencją.

infoplanet zdrowie dieta na alzheimera zielona herbata

W badaniu naukowcy przyjrzeli się dwóm związkom: EGCG lub 3-galusanom epigallokatechiny – kluczowemym składnikom zielonej herbaty i kwasowi ferulowemu, który znajduje się w marchwi, pomidorach, ryżu, pszenicy i owsie. Naukowcy losowo przypisali 32 myszom objawy podobne do Alzheimera. Dla porównania każda grupa zawierała równą liczbę zdrowych myszy. Przez 3 miesiące myszy konsumowały kombinację tylko EGCG i FA, lub tylko EGCG lub FA lub placebo. Dawka wynosiła 30 mg na kilogram masy ciała – dobrze tolerowane przez ludzi i łatwo spożywane w ramach zdrowej diety opartej na roślinach lub w postaci suplementów.

Przed i po trzymiesięcznej specjalnej diecie naukowcy przeprowadzili myszy przez serię testów neuropsychologicznych, które są mniej więcej analogiczne do testów myślenia i pamięci oceniających demencję u ludzi. Po trzech miesiącach okazało się, że leczenie całkowicie przywróciło pamięć operacyjną, a myszy z objawami Alzheimera osiągnęły równie dobre wyniki, jak zdrowe myszy.

infoplanet zdrowie dieta na alzheimera marchew

– Nie musisz czekać 10 do 12 lat na wprowadzenie leku na rynek, możesz wprowadzić te zmiany w diecie dzisiaj. Uważam badania za bardzo zachęcające. Jednym z mechanizmów okazała się zdolność substancji do zapobiegania rozszczepianiu białek prekursorowych amyloidu na mniejsze białka zwane beta amyloidem, które wydzielają mózgi pacjentów z chorobą Alzheimera – przekonuje autor badań, prof. fizjologii i neurobiologii w Keck School of Medicine Terrence Town.

Badania potwierdzają również pogląd, że terapia skojarzona, zamiast pojedynczej, może zaoferować najlepsze podejście do leczenia dla milionów ludzi na świecie. Leczenie skojarzone jest już standardem w opiece nad chorobami, takimi jak rak, zakażenie HIV i reumatoidalne zapalenie stawów.

Naukowcy będą nadal badać leczenie skojarzone, skupiając się na substancjach pochodzenia roślinnego, które hamują wytwarzanie lepkich płytek beta amyloidu. Jak się okazuje, związki roślinne zmniejszają również stany zapalne układu nerwowego i stres oksydacyjny w mózgu – kluczowe aspekty patologii Alzheimera u ludzi.

Źródło: University of Southern California