Pokarmy wysoko przetworzone to te z nierozpoznawalnymi i niemożliwymi do wymówienia słowami na liście składników, wypełnione sztucznymi smakami, dodatkami lub emulgatorami. Większość żywności jest przetwarzana w pewnym stopniu, ale ultra-przetworzona żywność jest zazwyczaj o wiele bardziej kaloryczna, zawiera sód i cukier. Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy jedzą przetworzoną żywność, są bardziej narażeni na raka.

Wysoko przetworzone produkty w diecie

Już jakiś czas temu badania wykazały, że ludzie jedzący wysoko przetworzoną żywność są bardziej otyli. Jest też prawdopodobne, że mają problemy z sercem i krążeniem lub cukrzycą. Teraz wiadomo, że spożywanie wielu wysoko przetworzonych mięs, takich jak te użyte w hot-dogach czy hamburgerach, wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego.

infoplanet zdrowa zywnosc przetworzona zywnosc a rak diety

Do takiego wniosku naukowcy doszli, analizując 24-godzinne zapisy diety blisko 105 tys. dorosłych ludzi we Francji. Osoby na liście 3300 produktów żywnościowych rejestrowały to, co jadły, a ich wybory były następnie klasyfikowane według ich stopnia przetworzenia, przy użyciu systemu o nazwie NOVA.

Naukowcy odkryli, że 10% wzrost udziału wysoko przetworzonej żywności w diecie wiązał się ze znacznym wzrostem ryzyka związanego z rakiem.

Wysoko przetworzone tłuszcze i sosy, słodkie produkty i napoje były związane ze zwiększonym ryzykiem raka, w tym raka piersi – głosi raport z badań.

Przetworzona żywność a ryzyko raka

Ludzie, którzy mają tendencję do spożywania wysoko przetworzonej żywności, częściej również palili papierosy i mniej ćwiczyli. Jak przekonywał Tom Sanders, szef naukowy British Nutrition Foundation i emerytowany profesor King's College w Londynie, autorzy dokonali dostosowań statystycznych, aby uwzględnić niektóre nawyki niezdrowego stylu życia. Jednak podwyższone ryzyko zachorowania na raka istniało nawet przy wyeliminowaniu tych problemów przez autorów badań.

infoplanet zdrowa zywnosc przetworzona zywnosc a rak wybor

– To było dość zaskakujące. Wyniki, które były naprawdę silnie powiązane i dostosowane do wielu czynników, nadal były niepokojące – wskazuje współautorka badań Mathilde Touvier.

Mimo to Marji McCullough, dyrektor strategiczny epidemiologii żywieniowej w American Cancer Society, sugeruje ostrożność w interpretowaniu przyczyn podwyższonego ryzyka raka w powiązaniu z wysoko przetworzoną żywnością. Niemniej jest pewna, że „nadrzędnym przesłaniem badania było spojrzenie na ogólny schemat diety, a nie na konkretny składnik”. Z tego względu zauważa, że ludzie spożywający przetworzoną żywność prawdopodobnie nie mają diety bogatej w pełnoziarniste produkty, owoce i warzywa zamiast żywności o niewielkiej wartości odżywczej.

Choć badanie było przeprowadzane obserwacyjnie, co oznacza, że naukowcy nie wiedzą, co dokładnie powoduje zwiększone ryzyko zachorowania na raka, grupa z Sorbonne Paris Cité Epidemiology and Statistics Research Center planuje przyjrzeć się bliżej wpływom przetworzonej żywności na ryzyko raka. Wyzwanie polega teraz na powiązaniu różnych produktów spożywczych i zrozumieniu tego związku.