Rak to choroba znana od wieków, jednak ciągle groźna i zbierająca ogromne żniwo wśród ludzi na całym świecie. Z tego względu w wielu ośrodkach prowadzone są intensywne badania, które udowadniają zależność pomiędzy spożywanym jedzeniem a występowaniem tej groźnej choroby. Wyniki tych analiz przedstawiamy poniżej, zestawiając 10 grup produktów o właściwościach zapobiegających chorobie nowotworowej.

1. Warzywa kapustne

Brokuły, kalafior, kapusta i brukselka zawierają wiele substancji antyrakowych w tym izotiocyjaniny i sulforafan, które wpływają na produkcję naturalnych dla organizmu enzymów zwalczających komórki rakowe.

2. Karczoch ostowy

Posiada wysokie poziomy salvestrolu, dzięki któremu hamuje rozwój komórek nowotworu złośliwego piersi.

3. Ciemnozielone warzywa

Szpinak i sałata rzymska zawierają błonnik, kwas foliowy i wiele karotenoidów, pomocnych w walce z rakiem, a także witaminy C, K oraz luteiny – naturalne przeciwutleniacze.

4. Czerwone wino i winogrona

Zawierają kilka pożytecznych w walce z rakiem składników, z których najważniejsze to resweratrol i flawonoidy. Pomagają usuwać z organizmu wolne rodniki, odpowiedzialne za rozwój nowotworów.

5. Rośliny strączkowe

Fasola, groch i soczewica z powodu saponin oraz inhibitorów proteazy mają wysoki wskaźnik antyoksydacyjny, neutralizując wolne rodniki w ludzkim ciele.

6. Jagody

Są źródłem kwasu elagowego, nitryzodów i polifenoli, które działają stymulująco na układ odpornościowy i odtruwają organizm ze szkodliwych substancji.

7. Len

Pomaga zwłaszcza konsumowany w stanie świeżym. Zawiera związki fenolowe, które wykazują silną aktywność przeciwutleniającą i chronią przed rozwojem komórek rakowych.

8. Warzywa cebulowe

Czosnek, cebula, szalotka, por i szczypiorek obfitują w wiele substancji przeciwrakowych, w tym alicyny i związki siarki, które stymulują obumieranie komórek rakowych.

9. Zielona herbata

Antyrakowe z powodu katechin, które działają przeciwnowotworowo, a także są silnymi przeciwutleniaczami.

10. Pomidor

Zawiera likopen, który uważa się za karotenoid o największej aktywności antyoksydacyjnej.