Zgodnie z teorią ekspertów z Wielkiej Brytanii, opublikowaną w „Lancet Diabetes and Endocrinology”, dieta niskokaloryczna zakładająca ograniczenie przyjmowania 850 kcal dziennie przez 3 miesiące pozwala cofnąć rozwój cukrzycy typu 2.

Jak przekonuje prof. Roy Taylor z Newcastle University – główny autor badania – to kolejny dowód na to, że cukrzyca może nie należeć do grupy chorób nieuleczalnych, z którymi pacjent walczy przez całe życie.

infoplanet diety w chorobach dieta niskokaloryczna leczy cukrzyce nieuleczalna

Aby udowodnić, że dieta niskokaloryczna leczy cukrzycę, przeprowadzono badanie, w którym uczestniczyło 149 pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 z Wielkiej Brytanii. Ochotnicy spożywali przez 12–30 tygodni przygotowane dla nich posiłki płynne i półpłynne. Po tym czasie przez kolejnych kilka tygodni stosowali zwykłą dietę. Jak ustalono po roku obserwacji, u 43% badanych cukrzyca się cofnęła. W tym samym czasie podobny efekt wśród pacjentów z grupy kontrolnej, stosującej tradycyjne leczenie, uzyskano wyłącznie w 4% przypadków.

Co więcej, po 2 latach 36% osób na diecie niskokalorycznej wciąż odczuwało objawy remisji cukrzycy i nie zażywało leków. Dodatkowo waga większości uczestników badania zmalała o co najmniej 10 kg. Rekordzista – 58-letni Joe McSorley – stosując dietę niskokaloryczną schudł 17 kg w zaledwie 12 tygodni. Chociaż po przejściu na zwykłą dietę nieco przytył, po 2 latach ważył 77 kg, zamiast początkowych 90 kg.

„Chudnięcie nie gwarantuje jednak zatrzymania cukrzycy. U 16% uczestniczących w badaniu osób cukrzyca znowu zaczęła się rozwijać, choć po 2 latach ważyli oni co najmniej 15 kg mniej. Konieczne są dalsze badania, które pozwolą zrozumieć, dlaczego tak się dzieje" – wyjaśnia dr Nicola Guess z King's College London.