Ocet jabłkowy to wytrzymały produkt, który nierzadko jest przechowywany w kuchennych szafkach. Można go użyć jednak nie tylko do sosu sałatkowego, ale ma również szereg zalet zdrowotnych i może służyć jako naturalny kosmetyk. Oto 11 zaskakujących sposobów na wykorzystanie octu jabłkowego!

1. Dobry na płukanie gardła

Ze względu na właściwości antybakteryjne octu jabłkowego, uważa się, że płukanie nim gardła może pomóc w zwalczaniu bakterii powodujących ból. Choć nie udowodniono jego działania w badaniach naukowych, warto spróbować tej domowej metody. Aby to zrobić wymieszaj 2 łyżki octu jabłkowego ze szklanką wody i przepłucz gardło.

infoplanet domowa apteczka ocet jablkowy 1 plukanka bol gardla

2. Naturalnie tonizuje twarz

Zapomnij o drogich tonikach do twarzy wypełnionych sztucznymi składnikami – ocet jabłkowy ma właściwości ściągające, które konkurują z najbardziej wyszukanymi markami kosmetycznymi na rynku. Ponadto to opcja całkowicie naturalna i prawdopodobnie bezpieczniejsza. By powstał naturalny tonik do twarzy, wystarczy rozcieńczyć 1 część octu jabłkowego z 2 częściami wody i nanieść go na twarz za pomocą wacika.

3. Zwiększa wrażliwość na insulinę

Wrażliwość na insulinę jest potrzebna do regulacji poziomu cukru we krwi. Zasadniczo pozwala utrzymać dobry stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu II. Jedno z badań wykazało, że dodanie octu jabłkowego do posiłku bogatego w węglowodany poprawiło wrażliwość na insulinę o 34% nawet u osób z opornością na insulinę lub cukrzycą typu II. Następnym razem, gdy zjesz wysokowęglowodanowy posiłek, rozważ dodanie do wody 1–2 łyżek stołowych, aby złagodzić efekt skoku cukru we krwi. Skonsultuj się jednak z lekarzem, jeśli przyjmujesz leki obniżające poziom cukru we krwi,

4. Łagodzi zespół policystycznych jajników

Innym stanem zdrowia, który może być poprawiony dzięki działaniu octu jabłkowego zwiększającemu wrażliwość na insulinę, jest zespół policystycznych jajników. Badanie na grupie kobiet z zespołem policystycznych jajników, które przyjmowały ocet przez 90–110 dni, ujawniło, że u 4 z nich spośród 7 powróciła normalna owulacja. Choć istotne są również zmiany stylu życia i diety, ocet jabłkowy dzięki regulacji cukru we krwi może pomóc ciału w łagodny, naturalny sposób.

5. Ma właściwości dezodoryzujące

Ocet jabłkowy znany jest z właściwości antybakteryjnych. Z tego powodu często twierdzi się, że może wyeliminować nieprzyjemne zapachy, zwłaszcza z okolic stóp i pach. Wypróbuj go, mieszając ocet jabłkowy z wodą, aby stworzyć naturalną alternatywę dla neutralizatorów zapachów. Możesz również wymieszać go z wodą i solami, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stóp, zabijając bakterie powodujące nieprzyjemny zapach.

infoplanet domowa apteczka ocet jablkowy 5 dezodorujace

6. Pielęgnuje włosy

Możesz skropić octem jabłkowym włosy po umyciu ich szamponem. Nie tylko usunie on nawarstwiające się pozostałości kosmetyków, ale także sprawi, że włosy będą łatwiej się rozczesywać i nabiorą blasku. Aby stworzyć mieszankę najlepszą do tego celu, zmieszaj 1 część octu jabłkowego z jedną częścią wody i przepłucz nią włosy. Pozostaw specyfik na kilka minut, a następnie przepłucz włosy wodą. Zapach może trochę zniechęcić, ale zniknie, gdy tylko włosy wyschną.

7. Składnik kwaśnych słodkości

Przy użyciu tak uniwersalnego składnika, jak ocet jabłkowy, możesz również zrobić domowe karmelki. Przepis na nie jest prosty i oprócz octu jabłkowego wykorzystuje tylko cukier, śmietanę i masło. W efekcie dostajesz pyszne słodkie i kwaśne zarazem toffi.

8. Wspomaga odchudzanie

Ocet jabłkowy jest czasem zalecany jako środek wspomagający odchudzanie, jednak nie jest nim dlatego, że spala tłuszcz czy wspomaga metabolizm. Badania nad utratą masy ciała wykazały, że ocet jabłkowy ma działanie sycące. Kiedy nie czujesz głodu, mniej prawdopodobne jest, że zdecydujesz się na przekąskę między posiłkami. Warto również dodać dwie łyżki stołowe octu jabłkowego do wody i popijać ją przed posiłkiem oraz w jego trakcie, by ograniczyć również wielkość spożywanych porcji.

9. Uspokaja żołądek

Jeśli masz biegunkę lub rozstrój żołądka spowodowany infekcją bakteryjną, dzięki właściwościom antybiotycznym ocet jabłkowy może pomóc w rozwiązaniu problemu. Ponadto uważa się, że pektyny, które zawiera ocet jabłkowy, mogą złagodzić skurcze jelit. Aby stworzyć kojącą mieszankę, spróbuj zmieszać jedną lub dwie łyżki stołowe octu jabłkowego z jedną szklanką wody.

infoplanet domowa apteczka ocet jablkowy 8 wspomaga odchudzanie

10. Myje owoce i warzywa

Nikt nie chce jeść pozostałości pestycydów, które mogą osadzać się na owocach i warzywach. Zamiast kupować drogi środek czyszczący, można myć owoce i warzywa octem jabłkowym. Dzięki swoim właściwościom usunie on więcej pozostałości chemicznych niż sama woda. Ponadto może pomóc zabić niebezpieczne bakterie czające się w żywności, takie jak bakterie E. coli i czy salmonelli.

12. Pomaga odzyskać siły po treningu

W wyniku ćwiczeń o wysokiej intensywności lub ekstremalnego stresu w naszych ciałach gromadzi się kwas mlekowy. Aminokwasy zawarte w occie jabłkowym działają jak antidotum na ten odkład w mięśniach. Dodatkowo ocet jabłkowy zawiera również potas i enzymy, które mogą pomóc w odczuciu naturalnego zwiększenia energii. Po następnym treningu spróbuj dodać łyżkę stołową lub dwa octu jabłkowego do szklanki wody, aby przyspieszyć powrót do pełni sił.