Odciski na stopach to problem nie tylko estetyczny, ale i medyczny. Zaniedbane mogą wywołać stan zapalny i uciążliwy, długotrwały ból. Jak sobie z nimi radzić domowym sposobem? Jak pozbyć się odcisków skutecznie i bezpiecznie dla zdrowia?

Odciski na stopach to najczęściej efekt silnego nacisku na tkanki skóry, spowodowanego zwykle przez niedopasowane obuwie lub intensywną pracę stóp. Wynikają one z faktu, iż kości stopy są ustawione w specyficzny sposób, skutkujący uciskiem w konkretnym miejscu.

infoplanet domowa apteczka odciski na stopach sposob

– Jeżeli na stopie zdrowej osoby powstanie odcisk, to w celu jak najszybszego pozbycia się go można zastosować miejscowo specjalne preparaty lub plastry, które w tym pomogą. Ale nie można na tym poprzestać, bo to, że w danym miejscu powstał odcisk oznacza, że albo mamy niewygodny but albo mamy taki kształt stopy, który powoduje ucisk – wyjaśnia specjalistka pielęgniarstwa opieki długoterminowej Elżbieta Szkiler.

Aby usunąć odciski na stopach skutecznie i trwale, należy zastosować odpowiednią metodę przeciwdziałania ich powstawaniu. Z tego względu zaleca się ustalenie przyczyn pojawiania się odcisków w konkretnym miejscu stopy i stać się je wyeliminować.

– Po pierwsze warto zmienić oryginalne wkładki w butach, najlepiej na wkładki silikonowe, które są miękkie i lepiej chronią skórę. Najczęściej jednak odciski robią się od zagiętej wkładki w bucie. Na ogół jest tak, że nie wkładamy ręki do buta, żeby to sprawdzić. Jeśli tak właśnie jest, to może nie trzeba nawet kupować nowych wkładek, tylko po prostu wyprostować, wygładzić obecne wkładki. Jeśli to nie pomoże, warto rozważyć zmianę obuwia na wygodniejsze i bardziej dopasowane do danej stopy – radzi specjalistka.

infoplanet domowa apteczka odciski na stopach

Co ciekawe, często nie tylko nie wnikamy w przyczyny powstawania odcisku na stopie, ale i mylimy je z pęcherzami. Jak wyjaśnia Szkiler, można je łatwo odróżnić, ponieważ odcisk jest twardą tkanką, powstającą w miejscu stałego ucisku, zaś pęcherz jest bardziej miękki, widoczny i bardziej bolesny.

– Najważniejsza zasada postępowania z pęcherzami jest następująca: nie wolno usuwać ich pokrywy! Jej zdarcie sprawia, że gojenie pęcherza przebiega dłużej, trudniej i powstaje ryzyko zakażenia rany. Decyzja o tym, czy zostawić taki pęcherz samemu sobie, aby po jakimś czasie samoistnie się wchłonął, czy też go przebić i zabezpieczyć, zależy od umiejscowienia pęcherza. Jeżeli nie usuwamy pokrywy pęcherza, to nie ma potrzeby jego zdezynfekowania. Dezynfekcja jest potrzebna wtedy, kiedy ten pęcherz pęknie i powstanie otwarta rana – ostrzega specjalistka.

W przypadku problemów z powstawaniem odcisków na stopach, a także częstego pojawiania się pęcherzy, warto udać się po pomoc do specjalisty w zakresie leczenia i pielęgnacji stóp – podologa. Być może wykryje on deformacje stopy, z której nie zdawaliśmy sobie sprawy.