Jak udowadniają naukowcy – związki zawarte w dymie tytoniowym szkodzą nie tylko płucom, ale również skórze. Z badań wynika, że osoby palące papierosy szybciej się starzeją, a nałóg wpływa na wygląd ich skóry i urodę.

Badacze z Case Western Reserve University w Cleveland udowodnili, że skóra palaczy w porównaniu do cery osób niepalących starzeje się o wiele szybciej. By dojść do takich wniosków poprosili o przeanalizowanie stanu skóry 79 par bliźniąt – osób palących od lat i niepalących lub palących o 5 lat krócej w parze – w wieku 18–78 lat specjalistów największej na świecie organizacji chirurgów plastycznych The American Society of Plastic Surgeons.

infoplanet domowa apteczka palenie a uroda cera

Jak się okazało, osoby palące nałogowo miały znacznie więcej zmarszczek od niepalącego rodzeństwa, obwisłą skórę na policzkach i worki pod oczami. Ponadto skóra była znacznie bardziej zniszczona u tych bliźniaków, którzy palili dłużej.

– Niech to da do myślenia palaczom, którzy przy następnej okazji będą kupować krem odmładzający, a zaraz potem paczkę papierosów – podsumowują wyniki badań eksperci na stronie internetowej poświęconej rzucaniu palenia, prowadzonej przez Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020.

infoplanet domowa apteczka palenie a uroda papierosy

Zgodnie z ustaleniami ekspertów z amerykańskiej Mayo Clinic, szybsze starzenia się skóry u palaczy to efekt zwężenia naczyń krwionośnych w zewnętrznych warstwach skóry, powodowane przez nikotynę. Skóra staje się mniej ukrwiona i dotleniona, a ponadto nie docierają do niej ważne składniki odżywcze. Dodatkowo liczne substancje chemiczne znajdujące się w dymie tytoniowym niszczą nadające skórze siłę i elastyczność kolagen i elastynę, a regularne podgrzewanie skóry przyczynia się do powstawania zmarszczek.

Z badań wynika, że 10 lat palenia wystarczy, aby skóra wykazywała oznaki szybszego starzenia się, z pojawieniem się zmarszczek i innych zmian włącznie. Co więcej, eksperci ostrzegają, że palenie przyspiesza degenerację skóry również na innych częściach ciała, m.in. na ramionach, a także może mieć negatywny wpływ na kondycję skóry „biernych palaczy”.