Wydaje Ci się, że sama czynność mycia zębów wystarczy, aby zapewnić swojej jamie ustnej pełna ochronę. To jednak nie wszystko – Twoje starania mogą zostać zaprzepaszczone przez proste błędy. Zobacz, czy używasz odpowiednich narzędzi do dbania o zęby i co możesz zrobić, aby poprawić ich stan dzięki produktom, które masz w zasięgu ręki.

Jaka szczoteczka?

Szczoteczka do zębów powinna być przede wszystkim dostosowana wielkością do wieku użytkownika. Należy wybierać szczoteczki miękkie lub średnio twarde. Twarda szczoteczka może bowiem poranić dziąsła. Wcześniej uważano, że miękka szczoteczka nie doczyści wystarczająco zębów, w tej chwili nie ma takich obaw. Nowoczesne szczoteczki o miękkim włosie doskonale radzą sobie z zabrudzeniami na zębach.

Przed pierwszym użyciem należy szczoteczkę wyparzyć. Można powtórzyć tę czynność również co jakiś czas w trakcie używania, np. raz w tygodniu. Ponadto szczoteczkę należy wymieniać co około 3 miesiące.

Naturalne pasty do zębów

Jeżeli mamy wrażliwe zęby i delikatną śluzówkę a dostępne na rynku pasty nie odpowiadają nam np. ze względu na zawartość substancji chemicznych, możemy zrobić pastę do mycia zębów samodzielnie. Najprostsza powstanie, jeżeli zmieszamy sodę oczyszczoną z kroplami cytryny i dodatkiem olejku kokosowego, który jest przebadanych panaceum, posiadającym silne właściwości grzybobójcze oraz bakteriobójcze.

Jeżeli dysponujemy odrobiną czasu, możemy pokusić się o samodzielne przygotowanie past do zębów. Wystarczy olej kokosowy, soda oczyszczona, biała glinka, ksylolit i kilka kropli olejku szałwiowego lub cytrynowego. Składniki mieszamy w identycznych proporcjach i pasta gotowa. Bardziej skomplikowany wariant powstanie po połączeniu bentonitowej glinki kopalnianej, wody destylowanej, kilku kropli olejku z drzewa herbacianego oraz kilkunastu kropli dowolnego olejku (pomarańczowy, cytrynowy, miętowy) wedle uznania do smaku. Składniki dokładnie mieszamy, czekamy 48 godzin, aby smaki się połączyły i gotowe.

Białe, bielsze, jeszcze bielsze

Jeżeli ktoś chce zaoszczędzić lub po prostu uniknąć chemicznego wybielania zębów, choćby w przypadku zębów nadwrażliwych, może się również pokusić o wybielenie zębów domowymi sposobami. Wystarczy wyparzyć skórki owoców cytrusowych (cytryny, grapefruita, pomarańczy), a następnie wysuszyć je i zmielić . Uzyskana mieszankę dodajemy do pasty do zębów i stosujemy codziennie.

Równie prosta metoda to użycie węgla dostępnego powszechnie w aptece. Można używać go samodzielnie lub dodać innych składników, jak olej kokosowy i olejek zapachowy.

Jak widzisz, jeżeli tylko mamy chęci i odrobinę czasu, możemy zadbać o nasze zęby kompleksowo, dobierając odpowiednią szczoteczkę, a nawet samodzielnie przyrządzając pastę, która błyskawicznie je wybieli!