Woda kokosowa, koktajle z trawy pszennej, ocet, sok z buraków, a nawet mocz – lista cudownych napojów, eliksirów zdrowia jest coraz dłuższa. Jednak czy działają? Oto kilka faktów, które na ich temat prezentują badania.

Woda kokosowa

infoplanet zdrowie istnieje eliksir zdrowia 1 woda kokosowa

Woda kokosowa jest bogata w potas, ma zatem zwiększać zdolność wchłaniania wody podczas długotrwałego wysiłku fizycznego. Gdyby to była prawda, zwiększałoby to również ryzyko nadwagi. W rzeczywistości badania pokazują jednak, że do nawilżania nie ma nic lepszego ani gorszego niż dużo tańszy napój: woda. Jak dotąd nie ma naukowego dowodu dotyczącego wód o wysokiej hydratacji, w tym wody arbuzowej.

Sok z buraka

Bogaty w azotany, które mogą rozluźnić naczynia krwionośne i poprawić krążenie krwi. Dodatkowo istnieje naukowe poparcie dla tezy, że sok z buraków jest dla dobry i zdrowy. Jednak i ten eliksir trzeba pić z umiarem: zawartość cukru w nim jest porównywalna z pomarańczą i sokami owocowymi. Ponadto zbyt duża liczba azotanów w składzie została wstępnie powiązana ze zwiększonym ryzykiem raka żołądka.

Koktajl z trawy pszenicznej

infoplanet zdrowie istnieje eliksir zdrowia 3 koktajl z trawy

Koktajl z trawy pszenicznej zawiera wiele witamin i minerałów, a także chlorofil, który ma pomagać w produkcji czerwonych krwinek. Badania pokazują jednak, że jest mało prawdopodobne, by koktajl z trawy pszenicznej mógł przynieść więcej korzyści niż jedzenie zielonych warzyw, takich jak brokuły i szpinak.

Kefir

Sfermentowany napój mleczny podobny do jogurtu, czyli kefir, jest ceniony za jego rzekomy korzystny wpływ na mikroby w naszych jelitach. Badania na myszach sugerują, że może istnieć taki związek. Jest jednak zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy występuje on również u ludzi. Niewykluczone, że zdrowotne właściwości kefiru są przeceniane.

Mocz

infoplanet zdrowie istnieje eliksir zdrowia 5 mocz

Od trądziku poprzez otyłość i różne nowotwory do anemii – zdaniem zwolenników mocz może łagodzić wiele dolegliwości, ponieważ zawiera witaminy, minerały, białka, enzymy, hormony, przeciwciała i aminokwasy, które ciało odrzuciło. Jednak to, że mocz jest doskonale sterylny, jest tylko mitem. Dla nefrologa z Oakland University w Michigan Joela Topfa, „substancje chemiczne zawarte w moczu niekoniecznie są toksyczne, ale nie są tym, co organizm chciał zatrzymać”. Mikroelementy są w nim jednak w stężeniach zbyt niskich, by były przydatne. Jednakże jednym z elementów moczu jest fosfor – potencjalna toksyna dla serca. Również podręcznik armii amerykańskiej z 1999 roku dotyczący przetrwania stawia mocz w towarzystwie krwi, wody morskiej i soków rybnych w kategorii substancji, których nie można pić.

Ocet winny

Kleopatra rzekomo rozpuszczała perły w occie, aby były eliksirem miłosnym. Obecnie, około 2000 lat później ludzie wciąż walczą o moc octu, który ma leczyć zaburzenia erekcji, cholesterol i nadwagę czy obniżać ciśnienie krwi. Badania przeprowadzone na małą skalę na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie w 2010 roku wykazały, że zarówno chorzy z cukrzycą, jak i bez cukrzycy mieli stabilny poziom cukru we krwi po spożyciu złożonych węglowodanów, jeśli najpierw napili się rozcieńczonego octu. Inne badania wykazały podobne, niewielkie efekty. Ocet zawiera również bogaty zbiór aminokwasów i związków polifenolowych, które mogą być ważne dla poprawy zdrowia. Nadal dokładnie nie wiadomo, dlaczego powoduje utratę wagi. Jedno z południowokoreańskich badań pokazało, że niezależnie od tego, ile uczestnicy stracili na wadze, strata ograniczała się do szczególnie niebezpiecznego rodzaju tkanki tłuszczowej. Wszelkie korzyści muszą brać pod uwagę szkodliwe skutki kwasu octowego na szkliwo zębów.

Źródło: CNN