Kurkuma to krewny imbiru i żółto-pomarańczowa przyprawa powszechna w kuchni indyjskiej, południowo-wschodniej i bliskowschodniej. Jest również używana od wieków w medycynie indyjskiej. Ostatnio kurkuma jest reklamowana jako superfood, który może nawet zwalczać raka czy łagodzić depresję. Dowiedz się, co jeszcze kurkuma może zrobić dla zdrowia.

Depresja

Kilka związków w kurkumie może wspierać twoje zdrowie. Najbardziej znanym z nich jest kurkumina. Naukowcy są podekscytowani potencjałem kurkuminy w łagodzeniu depresji. Działa ona lepiej niż antydepresanty.

infoplanet zdrowie kurkuma na choroby i bol 1 depresja

Cukrzyca typu 2

Ponieważ kurkumina może pomóc w walce ze stanem zapalnym i utrzymywać stały poziom cukru we krwi, może być przydatnym narzędziem do zapobiegania lub leczenia cukrzycy typu 2. W badaniu, w którym uczestniczyło 240 osób dorosłych z cukrzycą, stwierdzono, że przyjmowanie kurkuminy przez 9 miesięcy obniżyło ryzyko wystąpienia cukrzycy. Badania są w toku.

Infekcje wirusowe

Następnym razem, gdy jesteś przeziębiony, możesz wypić trochę herbaty z kurkumą. Kurkumina pomaga zwalczać wirusy, w tym opryszczkę i grypę. Jednak większość badań na ten temat przeprowadzono w laboratorium, nie na ludziach. Pamiętaj, że kurkuma zawiera tylko około 3% kurkuminy, a twoje ciało nie wchłania dobrze kurkumy, więc okazjonalna filiżanka herbaty z tym specyfikiem nie będzie lekarstwem.

infoplanet zdrowie kurkuma na choroby i bol 4 zespol napiecia przedmiesiaczkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Niedawne badania, które obejmowały kobiety w trzech cyklach menstruacyjnych z rzędu, wykazały, że suplementy z kurkumą pomagają złagodzić objawy PMS. Jednak badanie mięśni świnek morskich i szczurów sugeruje, że kurkuma może przynieść ulgę również w przypadku skurczów menstruacyjnych.

Wysoki cholesterol

Wyniki badań zdolności kurkumy do obniżenia cholesterolu były mieszane. Niektóre wykazały, że kurkuma może obniżyć „zły” cholesterol LDL, podczas gdy inne – że przyprawa nie działa. Naukowcy nadal badają ochronne właściwości kurkumy. Jedno badanie wykazało, że kurkuma może przeciwdziałać atakom serca u osób, które przeszły operację założenia stentów.

infoplanet zdrowie kurkuma na choroby i bol 7 artretyzm

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera to przewlekłe zapalenie, a kurkuma wydaje się mieć naturalne działanie przeciwzapalne. Czy kurkuma wyleczy chorobę Alzheimera? Niestety, nie ma jeszcze mocnych dowodów naukowych na to, że stosowanie kurkumy jest skutecznym sposobem zapobiegania chorobie.

Artretyzm

Kurkuma okazała się obiecującym lekarstwem, którego można używać w celu łagodzenia bólu stawów, sztywności i stanów zapalnych. Jednak zanim kurkuma stanie się lekiem na zapalenia stawów, musi przejść więcej badań.

infoplanet zdrowie kurkuma na choroby i bol 10 bole glowy

Rak

W badaniach laboratoryjnych na zwierzętach kurkuma powstrzymała wzrost komórek nowotworowych i poprawiła działania enzymów detoksykujących. Jednak przeprowadzone badania nie dają pewności, co dzieje się w organizmie, gdy spożywamy kurkumę. Poza tym istnieje ryzyko, że kurkuma może wpływać na niektóre leki stosowane w chemioterapii.

Zespół jelita drażliwego

Wczesne badania, w tym badanie pilotażowe obejmujące 207 osób dorosłych, wykazały, że kurkuma może pomóc w zmniejszeniu objawów zespołu jelita drażliwego, takich jak ból brzucha. Kurkuma jest również badana pod katem leczenia w chorobie Crohna i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

infoplanet domowa apteczka kurkuma na choroby i bol

Bóle głowy

Ponieważ imbir jest dobrze znanym naturalnym lekarstwem na ból głowy, nie jest niespodzianką, że kurkuma jest zalecana jako lekarstwo na ból głowy – szczególnie migreny. Chociaż ludzie są zachwyceni działaniem tej rośliny, niewiele jest naukowych dowodów na to, że kurkuma może leczyć lub zapobiegać bólom głowy

Źródła: „Curcumin” Linus Pauling Institute Micronutrient Information Center, „Turmeric” National Center for Complementary and Integrative Health, „A Critical Examination of Studies on Curcumin for Depression” Journal of Clinical Psychiatry