Niezależnie od tego, czy wyciskasz sok z cytryny do wody, czy na smaczne danie z ryb, te cytrusowe przysmaki zapewniają witaminy i minerały jak każde owoce cytrusowe, jednak z mniejszą ilością cukru. Do czego jeszcze może służyć cytryna? Oto 15 sposób na jej wykorzystanie!

Cytryna opóźni zmarszczki

infoplanet lifestyle cytryna na 15 sposobow 1 opozni zmarszczki

Cytryna zawiera witaminę C, która jest silnym przeciwzmarszczkowym wojownikiem i pomaga w produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra jest sprężysta. Oczywiście zmarszczki to naturalna część starzenia się, ale możesz opóźnić ich pojawienie się dzięki odpowiednim witaminom i odżywianiu. Witamina C to ta sama witamina, która jest również znana jako kwas askorbinowy. Ciało nie może jej wytworzyć, więc musisz ją zdobyć z jedzenia.

Cytryna dostarcza energii

Tiamina i ryboflawina – część grupy witamin zwanej kompleksem B – zamieniają żywność w energię, której potrzebujesz. Pomagają również komórkom w ciele rosnąć i wykonywać swoją pracę. Tylko jedna średniej wielkości cytryna lub limonka daje małą porcję tego, czego potrzebujesz każdego dnia.

Cytryna zapewni przeciwutleniacze

Cytryna zawiera przeciwutleniacze: witaminę C, flawonoidy, kwasy fenolowe, olejki eteryczne i kumaryny, które zwalczają wolne rodniki powodujące choroby. Przeciwutleniacze walczą z wolnymi rodnikami, niszczącymi komórki oraz prowadzącymi do chorób i problemów zdrowotnych.

Cytryna zabija bakterie

Kwas cytryny może pomóc w ochronie przed zatruciem pokarmowym, ponieważ pomaga zabijać bakterie salmonelli, które mogą znajdować się w żywności, na desce do krojenia lub kuchennym blacie. Nie planuj szorowania łazienki cytryną, ale jeśli chcesz się upewnić, że otoczenie jest czyste, wymieszaj ocet i soku z cytryny w proporcji 1:1. Mikstura powinna zabić większość bakterii w około 15 minut.

Cytryna na wzrost

infoplanet lifestyle cytryna na 15 sposobow 5 wzrost

Cytryny mają niewielką ilość witaminy B, zwanej kwasem foliowym. Pomaga on małym dzieciom powstać w łonie matki. Później jest wykorzystywany do podziału, który ma na celu powstanie większej liczby komórek. Tworzy także materiał genetyczny w obu ciałach, który mówi komórkom dziecka, jak budować jego ciało.

Cytryna obniżą ciśnienie krwi

Związki zawarte w cytrynach mogą pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi. Pomocne mogą być zarówno sok, jak i skórka cytryn lub limonek. Jeśli zażywasz leki, nie odstawiaj ich i porozmawiaj z lekarzem.

Cytryna zapobiega rakowi

Przeciwutleniacze w cytrynach mogą pomóc w odparciu pewnych rodzajów raka, zwłaszcza raka wątroby, kości, żołądka, piersi i okrężnicy. Chociaż nie ma dowodów na to, że cytryny lub limonki mogą zwalczać raka, z którym już walczysz, są pełne przeciwutleniaczy, które mogą pomóc uniknąć tego problemu.

Cytryna pomaga sercu

Flawonoidy w cytrynach pomagają utrzymać zdrowe serce i naczynia krwionośne. Przyjmując je zmniejszasz prawdopodobieństwo zachorowania na serce, ponieważ pomagają utrzymać na zdrowych poziomach tłuszcze i cukry we krwi, których nadmiar jest szkodliwy dla naczyń krwionośnych.

Cytryna zwiększa potencjał mózgu

infoplanet lifestyle cytryna na 15 sposobow 9 potencjal mozgu

Cytryny i limonki zawierają specjalne substancje chemiczne, które mogą chronić komórki mózgowe przed toksycznymi substancjami w ciele. A ponieważ chronią także przed ogólnym rozpadem komórek i stanem zapalnym, mogą pomóc w zapobieganiu chorobom mózgu, takim jak choroba Parkinsona i choroba Alzheimera.

Cytryna utrzymuje zdrowe dziąsła

Witamina C w cytrynach jest dobra na spuchnięte krwawiące dziąsła, które mogą być objawami szkorbutu. Choć była to choroba powszechna dawno temu, kiedy ludzie nie mieli dostępu do żywności z witaminą C, teraz możesz ją mieć, jeśli jesteś starszy, palisz, niewłaściwie się odżywiasz, lub jesteś uzależniony od narkotyków czy alkoholu. Zaczekaj co najmniej 30 minut po zjedzeniu lub wypiciu czegoś z kwasem cytrynowym przed myciem zębów.

Cytryna przezwycięża chłód

To mit, że witamina C w cytrynach i limonkach zapobiegnie przeziębieniu, ale potrzebujesz jej, aby układ odpornościowy działał na odpowiednich poziomach. Dlatego cytryna zjedzona przy pierwszych objawach przeziębienia może pomóc poczuć się lepiej.

Cytryna poprawia poziom cholesterolu

Codzienne spożywanie mieszanki czosnku i cytryny może być dobrym rozwiązaniem dla osób z wysokim poziomem cholesterolu. Niezdrowe poziomy są związane ze stwardnieniem tętnic (miażdżycą), która może powodować choroby serca, zawały serca i udary.

Cytryna pomaga schudnąć

infoplanet lifestyle cytryna na 15 sposobow 13 schudniecie

Polifenole – specjalny rodzaj przeciwutleniaczy występujących w cytrynach – mogą hamować przyrost masy ciała i tkanki tłuszczowej. Naukowcy sądzą, że te substancje zmieniają sposób, w jaki organizm przetwarza tłuszcz i poprawia odpowiedź na insulinę. Jednak zanim wypijesz wodę z cytryną, wiedz, że to badanie zostało wykonane na myszach, a nie ludziach.

Cytryna zapobiega kamieniom nerkowym

Cytryniany w cytrynach pomagają zapobiegać tworzeniu się kamieni nerkowych. Jeśli czujesz, że możesz mieć z nimi problem, cytryny i inne owoce cytrusowe mogą pomóc zatrzymać tworzenie się kamieni nerkowych.

Źródła: Journal of Endourology, National Institutes of Health Office of Dietary Supplements, Cleveland Clinic, American Society for Dermatologic Surgery, Chemistry Central Journal