Soda oczyszczona to podstawowy produkt w kuchni, który pomaga rosnąć wypiekom. Jednak węglowodan sodu zasługuje również na miejsce w apteczce, ponieważ pomaga zachować zdrowe i czyste ciało. Do czego jeszcze warto wykorzystać sodę oczyszczoną?

Soda oczyszczona na białe zęby

infoplanet lifestyle soda oczyszczona 1 zeby

Soda oczyszczona usuwa płytkę nazębną i lepki film bakterii w jamie ustnej. Z biegiem czasu nagromadzona płytka twardnieje i prowadzi do kamicy, a ta z kolei do chorób dziąseł. Aby usunąć nadmiar płytki nazębnej, należy zanurzyć szczoteczkę w sodzie oczyszczonej i szorować jak zwykle. Nie warto również zupełnie rezygnować z tradycyjnej pasty do zębów.

Soda oczyszczona do płukania ust

Rozpuść łyżeczkę sody oczyszczonej w pół szklanki wody i przepłucz usta. Soda oczyszczona całkowicie eliminuje przykry zapach.

Soda oczyszczona jako dezodorant

Większość rzeczy, które śmierdzą, ma kwaśne molekuły zapachowe. Soda oczyszczona doprowadza do bardziej neutralnego, bezzapachowego stanu. Działa również na zapach ciała. Jeśli martwisz się o ślad pozostały na ubraniach, używaj dezodorantów w sztyfcie, których głównym składnikiem jest soda oczyszczona.

Soda oczyszczona na nerki

infoplanet lifestyle soda oczyszczona 4 nerki

Nerki usuwają z organizmu odpady i dodatkową wodę. Jeśli masz przewlekłą chorobę nerek z powodu cukrzycy, nadciśnienia lub z innych przyczyn, możesz mieć zbyt dużą ilość kwasu w swoim organizmie. Soda oczyszczona może obniżyć poziom kwasu, pomóc spowolnić utratę masy kostnej i budować mięśnie. Ważne, aby w trakcie stosowania tego typu sposobu oczyszczania ściśle współpracować z lekarzem.

Soda oczyszczona w walce z rakiem

Soda oczyszczona w służbach ratunkowych i szpitalach służy jako środek podawany w przypadku zatrzymania krążenia i zatrucia. Pomaga również przeciwdziałać kwaśnym właściwościom leków stosowanych w chemioterapii w leczeniu raka. Niektóre badania pokazują, że niższe poziomy kwasu mogą spowolnić wzrost i rozprzestrzenianie się niektórych guzów.

Soda oczyszczona łagodzi skórę

Soda oczyszczona może złagodzić drobne podrażnienia, ból, swędzenie i zaczerwienienie. Dlatego może posłużyć jako ratunek w przypadku ugryzienia przez komara. Wystarczy przygotować pastę z 3 części sody oczyszczonej i 1 części wody. Posmaruj nią skórę, pozostaw na 20 minut, a później zmyj lub zanurz bolące miejsce w kąpieli przygotowanej z połowy szklanki sody oczyszczonej dodanej do wody.

Soda oczyszczona znieczula

infoplanet lifestyle soda oczyszczona 7 znieczula

Soda oczyszczona może zmniejszyć ból spowodowany podawaniem leków w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Jeśli cierpisz na poparzenia słoneczne, namocz ściereczkę w roztworze z około 4 łyżek sody oczyszczonej na kwartę wody. Delikatnie przetrzyj nią dotknięte obszary, aby ukoić skórę.

Soda oczyszczona na refluks

Soda oczyszczona pomaga walczyć z nadmiarem kwasu, który może wydostać się z żołądka do gardła lub do ust po jedzeniu. Możesz go kupić bez recepty jako tabletkę do żucia bądź też wypić własny, domowy środek zobojętniający kwas, mieszając pół łyżeczki sody oczyszczonej w 1/2 szklanki wody. Porozmawiaj z lekarzem, zanim podasz go dzieciom poniżej 6. roku życia lub zaczniesz regularnie go stosować z innymi lekami.

Soda oczyszczona jako peeling do twarzy

Soda oczyszczona jest lekko ścierna. Użyj jej jako delikatnego środka do mycia twarzy. Najpierw umyj i spłucz twarz mydłem z wodą. Następnie utwórz pastę z trzech części sody oczyszczonej na jedną część wody. Wcieraj ostrożnie ruchem kolistym, aby uzyskać głębokie czyszczenie. Później spłukaj wodą.

Soda oczyszczona rozjaśni włosy

infoplanet lifestyle soda oczyszczona 10 wlosy

Zmieszaj łyżeczkę sody oczyszczonej ze swoim ulubionym szamponem, aby usunąć nagromadzenie lakierów, żelów, odżywek i innych produktów do pielęgnacji. Włosy będą nie tylko czystsze, ale także łatwiejsze do stylizacji.

Soda oczyszczona zmiękcza skórę

Dodaj pół szklanki sody do kąpieli. Zneutralizuje kwasy, zmyje pot i olej, pozostawiając skórę jedwabiście gładką. Bonus: po wyschnięciu możesz użyć resztki, aby wyczyścić wannę!

Soda oczyszczona wyczyści zabawki

Możesz użyć sody oczyszczonej zamiast ostrych chemikaliów, aby wyczyścić tacę dziecka, krzesełko i zabawki. Chociaż soda nie zabija zarazków, możesz połączyć ją z octem, który działa jak środek dezynfekujący. Pamiętaj jednak, aby dobrze spłukać mieszankę.

Soda oczyszczona odświeży protezę

infoplanet lifestyle soda oczyszczona 13 proteza

Rozpuść 2 łyżeczki sody oczyszczonej w filiżance ciepłej wody. Następnie mocz protezę, aby usunąc jedzenie, pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i zlikwidować niepożądany smak.

Źródła: American Journal of Kidney Disease: „Treatment of Metabolic Acidosis in Patients With CKD”, Canadian Society for Intestinal Research: „Baking Soda for Heartburn”, Cancer Research: „Bicarbonate increases tumor pH and inhibits spontaneous metastases”.