Jak twierdzą lekarze, w większości przypadków antybiotyki nie wpływają na złagodzenie objawów natomiast kaszlu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla większości osób cierpiących na kaszel jest miód i oparte na nim lekarstwa sprzedawane bez recepty.

Kaszel zwykle mija samoczynnie po upływie 2–3 tygodni. Jednak nadużywanie antybiotyków przez pacjentów, wynikające nierzadko z ich zbyt częstego przepisywania przez lekarzy, sprawia, że infekcje stają się trudniejsze w leczeniu, a w terapii coraz częściej pojawiają się odporne na leki „superbakterie”. Przyspieszyć proces leczenia i pomóc w rozwiązaniu problemu bakterii odpornych na antybiotyki mają nowe zalecenia.

infoplanet zdrowie miod naturalny antybiotyk na kaszel badania

Obecnie wprowadzone wytyczne Narodowego Instytutu Ochrony Zdrowia i Opieki Zdrowotnej (NICE) oraz Zdrowia Publicznego w Anglii (PHE) przekonują, że istnieją pośrednie dowody na to, że dobrze znany domowy sposób na kaszel i ból gardła – gorący napój z miodem, a często również z cytryną i imbirem – może być sposobem leczenia tak skutecznym, jak substancje na kaszel zawierające pelargonium, guaifenezynę lub dekstrometorfan. Dlatego pacjentom zaleca się stosowanie napoju z miodem i oczekiwanie na poprawę samopoczucia przed udaniem się do lekarza rodzinnego.

– Większość przypadków kaszlu jest spowodowana przez wirusy, które nie mogą być leczone antybiotykami. Oporność na antybiotyki to ogromny problem i musimy już teraz podjąć działania w celu ograniczenia ich stosowania... Nowe wytyczne pomogą lekarzom zmniejszyć ilość wypisywanych recept. Zachęcamy pacjentów do skorzystania z porady lekarza rodzinnego na temat samoopieki – zachęca zastępca dyrektora w PHE dr Susan Hopkins.

infoplanet zdrowie miod naturalny antybiotyk na kaszel wyniki

Co istotne nowe zalecenia wykazują, że antybiotyki mogą być konieczne, jeśli kaszel jest objawem cięższej choroby lub też pacjentowi zagrażają powikłania. Miód nie jest również zalecany dla dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia, ponieważ czasami zawiera bakterie mogące powodować zatrucie botulizmem niemowlęcym.