Jak przekonują lekarze specjaliści, wykrycie raka piersi we wczesnym stadium daje większe szanse na wyleczenie. Zachęcają dorosłe kobiety do profilaktyki w postaci comiesięcznego samobadania piersi.

Comiesięczne samobadanie piersi może pomóc wykryć niepokojące guzki, zaczerwienienie piersi, zmiany ich wielkości, wgłębienia, wysypki, marszczenie się skóry czy stały ból w dole pachowym, które mogą być objawem raka piersi.

infoplanet_wydarzenia_zdrowie_badaj_piersi_w_swoim_domu

Prawidłowo wykonane samobadanie piersi powinno mieścić się między 7. a 10. dniem cyklu miesiączkowego i obejmować 3 etapy. Pierwszy to badanie przed lustrem z rękami uniesionymi do góry i opartymi na biodrach w celu znalezienia ewentualnych zmian w kształcie piersi lub przebarwień skóry. Etap ten kończy ściśnięcie brodawej i sprawdzenie, czy nie wydziela się z nich płyn.

Drugi etap badania samobadania piersi najlepiej zrobić pod prysznicem, kładąc prawą rękę z tyłu głowy, a lewą – na lewej piersi ( a następnie na odwrót). Ręka powinna zataczać drobne kółka wzdłuż piersi, lekko naciskając trzema środkowymi palcami.

Ostatni etap odbywa się w pozycji leżącej, z poduszką lub zwiniętym ręcznikiem pod prawym barkiem i prawą ręką pod głową. Trzema środkowymi palcami prawej ręki badać się prawą pierś, następnie – lewą, a na końcu – kolejno przeciwległe pachy.

Jak zapewniają specjaliści, comiesięczne samobadanie piersi powinno się uzupełniać regularnym badaniem  mammograficznym i USG piersi.