Kupując zdrowe produkty, często widzisz oznaczenia „organiczne”, „ekologiczne”, „bez GMO” czy „niemodyfikowane genetycznie”. Jednak co właściwie oznaczają te etykiety? Po pierwsze, wiele osób może być zaskoczonych tym, że użyte w nich terminy nie są wymienne. Po drugie, niektóre z etykiet często wprowadzają w błąd. Na co zatem zwracać uwagę podczas zakupów?

Żywność bez GMO

„GMO” oznacza organizm zmodyfikowany genetycznie. Może być to owoc, warzywo, ziarna lub inna przetworzona żywność. Rozwinięty w USA projekt „Non-GMO”, który jako organizacja non-profit, reguluje żywność modyfikowaną genetycznie, definiuje ją jako organizmy, „których skład genetyczny został zmodyfikowany za pomocą metod rekombinacji DNA (zwanych również splataniem genów), modyfikacji genów lub technologii transgenicznej”. W efekcie użycia technologii tworzone są niestabilne kombinacje genów roślin, zwierząt, bakterii i wirusów, które nie występują w przyrodzie ani w tradycyjnych metodach krzyżowania gatunków.

infoplanet ekologia ekologiczny czy bez gmo genetyczna modyfikacja

W prostych słowach oznacza to, że żywność niemodyfikowana genetycznie, nie została zmanipulowana przez naukowców, którzy wpływali na oryginalne DNA organizmu. Najczęściej modyfikacje mają na celu zwiększenie tolerancji na DNA zmienia się na odporną na herbicydy. Dzięki temu uprawy roślin można spryskiwać silnymi pestycydami, które zabijają otaczające chwasty, ale nie główną roślinę.

Większość rozwiniętych krajów, w tym Australia, wszystkie kraje Unii Europejskiej i Japonia nie wierzą, że żywność GMO jest bezpieczna. Z tego względu państwa te wymagają, żeby żywność modyfikowana genetycznie była jako taka oznaczona. Jedynie w USA prawo nie nakazuje producentom żywności etykietowania żywności jako GMO. To właśnie sprawia, że projekt „Non-GMO” jest tak popularny.

Żywność ekologiczna

Żywność oznaczona jako „niemodyfikowana genetycznie” nie jest jednocześnie ekologiczna. Departament Rolnictwa USA – organ regulacyjny Narodowego Programu Ekologicznego w kraju – definiuje ekologiczną lub organiczną produkcję żywności jako „ekologiczny system zarządzania produkcją, który promuje i wzmacnia różnorodność biologiczną, cykle biologiczne i aktywność biologiczną gleby”. Ekologiczne uprawy zakładają minimalne wykorzystanie środków produkcji w gospodarstwie oraz podczas praktyk zarządzania nim, które przywracają, utrzymują i zwiększają harmonię ekologiczną.

infoplanet ekologia ekologiczny czy bez gmo zywnosc ekologiczna

Co to oznacza? Żywność produkowana organicznie powstaje w procesie wolnym od pestycydów, herbicydów i nawozów sztucznych, które są wytwarzane z toksycznych, syntetycznych lub ściekowych materiałów szlamowych. Zwierzęta z chowu ekologicznego, które stają się później organicznymi mięsami, nie mogą być tuczone antybiotykami, sterydami ani innymi lekami. Żywność ekologiczna z definicji nie może być wytwarzana z użyciem GMO. Dlatego wszystkie produkty organiczne są również domyślnie żywnością bez GMO.

Czas na podsumowania i kilka wskazówek, które pomogą znaleźć najlepszą, naturalną i wolną od toksyn żywność podczas zakupów. Przede wszystkim – poszukaj etykiety świadczące o produkcji ekologicznej. W ten sposób zdobywasz produkt organiczny i bez GMO. Pamiętaj, że każda żywność, która nie jest certyfikowana, może zawierać zmodyfikowane genetycznie organizmy, herbicydy, pestycydy, antybiotyki, sterydy i inne toksyny.

Jeśli możesz uniknąć produktów z GMO i nieekologicznych, rób to. Żywność bez GMO i ekologiczna są droższe, ale istnieją przekonujące dowody na to, że może znacząco wpływać na stan zdrowia. Po zakupach nie zapominaj o trzymaniu ekologicznych produktów spożywczych w lodówce.