Ekopatrol straży miejskiej w Elblągu potwierdził: zgłoszenie jednego z mieszkańców, że na jego posesji rozrasta się barszcz Sosnowskiego, było uzasadnione. Jak przypominają funkcjonariusze, roślina jest objęta zakazem rozmnażania, hodowli i sprzedaży na terenie Polski.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden), znany również jako zemsta Stalina, to dwuletni, szybko rozrastający się chwast z rodziny baldaszkowatych. Roślinę trudno jest zwalczyć, ponieważ wytwarza silne toksyny, parzące ludzką skórę. W środowisku naturalnym barszcz Sosnowskiego osiąga około 1,5 metra wysokości, choć zdarzają się również okazy na 4–5 metrów. Kiełkowanie i wzrost rośliny przypada na wiosnę, jednak w czasie wysokich temperatur wydziela ona szczególnie groźną, parzącą substancję.

infoplanet ekologia i zdrowie barszcz Sosnowskiego roslina

Jak ostrzegają funkcjonariusze, barszczu Sosnowskiego nie należy dotykać gołymi rękami. Co więcej, w upalne dni niebezpieczne może okazać się również zbliżanie się do rośliny, która wydziela do otoczenia lotne olejki eteryczne, osadzające się na skórze. Oprócz poparzeń, zawarte w soku barszczu Sosnowskiego związki chemiczne mogą wywoływać również: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy czy zapalenie spojówek.

Kontakt z chwastem już po kilkunastu minutach może skutkować objawami przypominającymi poparzenie termiczne. W ciągu 30–120 minut na skórze mogą pojawić się również pęcherze wypełnione płynem surowiczym lub głębokie rany. największe natężenie następuje. Oparzenie wywołuje wzmożoną produkcję melaniny, co wywołuje przebarwienia, utrzymujące się nawet kilka lat po zagojeniu. Z tego względu w razie kontaktu ze skórą miejsce należy obmyć wodą z mydłem i skorzystać z pomocy lekarskiej.

infoplanet ekologia i zdrowie barszcz Sosnowskiego

Łodygi barszczu Sosnowskiego w dolnej części są pokryte fioletowymi plamkami, liście o ok. 150 cm średnicy – skrętolegle ułożone na łodydze, a białe, drobne kwiaty są ułożone w kształt parasolki o średnicy ok. 50 cm. Choć roślinę można pomylić z koprem, różni się od niego znacznymi rozmiarami i kolorem kwiatów – koper nie przekracza 75 cm wysokości, a jego kwiaty mają barwę żółtą.

Jak przypomina szef pogotowia ratunkowego w Elblągu Michał Missan, barszcz Sosnowskiego wywołuje trudno gojące się oparzenia, choć takie przypadki są – na szczęście – rzadko zgłaszane. Warto jednak pamiętać, by nie zbliżać się do rośliny, a każde podejrzenie jej pojawienia się zgłaszać odpowiednim służbom: straży miejskiej lub Centrum Zarządzania Kryzysowego.