Sieć sklepów Biedronka wprowadziła pierwsze papierowe torby na zakupy. Dobra Torba nie tylko jest wykonana z bardziej ekologicznego niż plastik papieru, ale i wykorzystuje w 50% materiały z recyclingu.

Pierwsze ekotorby w Biedronce weszły do oferty w maju. Ich koszt to 0,69 zł. Dobra Torba została udostępniona do zakupu dla klientów dostępna ponad 650 sklepów sieci Biedronka, w tym znajdujących się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu, Trójmieście, Koszalinie, Świnoujściu, Opolu i na Śląsku. Co więcej, dzięki zakupowi torby klienci nie tylko wpisują się w ekologiczne trendy, ale i wspierają działania Banków Żywności, które otrzymują 0,20 zł z każdej sprzedanej torby.

infoplanet ekologia i zdrowie ekotorba w biedronce zero waste

– Prowadzimy różnorodne działania, mające na celu zapobieganie marnowaniu żywności. Przekazywanie nadwyżek żywności organizacjom pomocowym, w tym Bankom Żywności, to ich bardzo istotna część. W samym 2018 roku Biedronka przekazała 4876 ton żywności, co pozwoliło przygotować 9,75 miliona posiłków. Teraz ruszamy z nowym projektem Dobra Torba, dzięki któremu Banki Żywności otrzymywać będą dodatkowe wsparcie – wyjaśnia dyrektor działu ochrony środowiska z Jeronimo Martins Polska S.A. Sylwia Krzyżycka.

Program umożliwiający wspieranie trendów zero waste również poprzez przekazywani nadwyżek produktów uruchomiony został w ponad 1300 spośród 2900 sklepów sieci Biedronka. Zgromadzona żywność trafia do 70 organizacji w całej Polsce, jak choćby Caritas Polska, Caritas Diecezjalne, Federacja Polskich Banków Żywności, jak i mniejszych organizacji pożytku publicznego oraz fundacji pomocowych. Prawie 70% produktów jest wykorzystywanych do przygotowywania paczek żywnościowych lub posiłków w jadłodajniach i stołówkach dla osób potrzebujących.

Produkty przekazywane przez Biedronkę w ramach programu zapobiegającemu marnowaniu żywności są przekazywane jako darowizna. Nadwyżki obejmują zwłaszcza produkty z bliskim terminem przydatności do spożycia lub w uszkodzonym opakowaniu, jak również dojrzałe owoce i warzywa.