„Zakaz wyprowadzania psów”, „dzika łąka”, „łąka kwietna antysmogowa”, „łąka kwietnia miododajna” – to pierwsze tabliczki, jakie pojawiły się w parkach i zielonych przestrzeniach miejskich w Tychach. Choć jest ich na razie 20, mają wkrótce pojawić się w całym mieście.

Przygotowane przez władze miasta tabliczki z opisami informującymi o znajdowaniu się na terenie kwietnej łąki antysmogowej, to znak dla mieszkańców, aby nie deptali zielonych zakątków, ponieważ dane miejsce ma służyć owadom. To oznacza również, że dzikie łąki nie będą koszony tak często, jak inne zielone przestrzenie w mieście.

infoplanet ekologia i zdrowie laka antysmogowa nie dla psow

Choć póki co tabliczki „Zakaz wyprowadzania psów” można spotkać wyłącznie na terenie Osiedla „Ogrodnik” oraz Parku Suble, docelowo akcją urządzania dzikich łąk antysmogowych dla owadów ma być objęte całe miasto.

– Kolejne będziemy ustawiać na pozostałych skwerach i terenach zielonych, gdzie obecność psów może być uciążliwa. Będziemy się między innymi sugerować wskazaniami i prośbami, jakie do nas napływają” – zapewnia dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach Agnieszka Lyszczok.

Jak wskazują inicjatorzy akcji, dzikie obszary zielone są potrzebne, by została zachowana bioróżnorodność. Są również bazą dla pszczół, którym dostarczają pyłku kwiatowego, nektaru i spadzi.

– Dlatego między innymi w parku Łabędzim pojawi się dodatkowo tabliczka „Łąka miododajna”– dodaje Lyszczok.

infoplanet ekologia i zdrowie laka antysmogowa

Jak zapowiadają władze miasta, tabliczki „Łąki antysmogowe” pojawią się również przy nowopowstających miejscach: na pasie zieleni w pobliżu parku Suble, przy Parku Wodnym Tychy na ul. Sikorskiego oraz w okolicy Parku św. Franciszka z Asyżu przy ulicy Armii Krajowej.

– Zadaniem tych łąk jest również pomoc w walce z pyłami komunikacyjnymi. 1 metr kwadratowy łąki pochłania tyle zanieczyszczeń, co 1 pięcioletnie drzewo – wyjaśnia Lyszczok.

Władze miasta liczą na to, że wprowadzenie tych specjalnych oznakowań będzie dobrym pomysłem również w ocenie mieszkańców Tych, którzy włączą się do szerzenia ekologicznych postaw i będą wskazywali tereny do oznakowania tabliczkami w przyszłości.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd