Jeden z gatunków bakterii zamieszkujących ocean jest odpowiedzialny za wytwarzanie 10% tlenu, którym oddychamy. Niestety badania wykazały, że plastik zanieczyszczający oceany świata negatywnie wpływa na poziom tlenu wytwarzany przez te organizmy.

Plastik w oceanie

W 2018 roku „Medical News Today” doniosło o badaniach wykazujących, że ludzie również nieświadomie konsumują mikroplastiki pochłaniane wcześniej przez prganizmy morskie. Niedawny raport organizacji ochrony przyrody Fauna & Flora International (FFI) zbadał wpływ zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych na śmiertelność ludzi. Jak się okazało, co 30 sekund 1 osoba na świecie umiera w wyniku zanieczyszczenia będącego skutkiem z niewłaściwego postępowania z odpadami.

infoplanet ekologia i zdrowie plastik ograniczy ludziom tlen plastik w oceanie

Każdego roku do oceanu dostaje się do 12,7 miliona ton tworzyw sztucznych, co stanowi zagrożenie dla prawie 200 gatunków morskich, które mogą je połknąć – od ssaków i ptaków po ryby i bezkręgowce. Co gorsza, prognozy sugerują, że do 2050 roku Ilość plastiku w oceanie przewyższy masę ryb. Opublikowane w czasopiśmie „Communications Biology” nowe badania naukowców z Uniwersytetu Macquarie w Australii sugerują, że plastikowe odpady szkodzą również fotosyntetycznym bakteriom morskim gatunku Prochlorococcus marinus, zapewniającym ludziom tlen.

– Te maleńkie mikroorganizmy mają kluczowe znaczenie dla morskiej sieci pokarmowej, przyczyniają się do obiegu węgla i są uważane za odpowiedzialne za do 10% całkowitej światowej produkcji tlenu. Więc co 10 oddech jest zasługą tych małych organizmów, ale prawie nic nie wiadomo na temat tego, w jaki sposób bakterie morskie, takie jak Prochlorococcus marinus, reagują na ludzkie zanieczyszczenia – przekonuje współautorka badania Lisa Moore.

Mniej tlenu dla ludzi?

Zespół Uniwersytetu Macquarie wystawił dwa różne szczepy bakterii Prochlorococcus marinus na działanie substancji chemicznych, które zostały wyekstrahowane z plastikowych toreb na zakupy i mat z PVC. Odkryto, że ta ekspozycja znacząco zmniejsza wzrost i funkcję bakterii w porównaniu z kontrolną grupą bakterii.

infoplanet ekologia i zdrowie plastik ograniczy ludziom tlen mniej tleny

Naukowcy zaobserwowali zmiany w ekspresji genów bakterii, co oznacza, że geny nie aktywowały się w zwykły sposób i nie mogły wytwarzać potrzebnych białek. Ponadto okazało się, że bakterie wystawione na działanie chemikaliów z tworzyw sztucznych wytwarzają niższy poziom tlenu niż te w grupie kontrolnej.

– Nasze dane pokazują, że zanieczyszczenie plastikiem może mieć szeroki wpływ na ekosystem poza znanymi skutkami dla makroorganizmów, takich jak ptaki morskie czy żółwie. Jeśli naprawdę chcemy zrozumieć pełny wpływ zanieczyszczenia tworzyw sztucznych w środowisku morskim i znaleźć sposoby na jego złagodzenie, musimy rozważyć jego wpływ na kluczowe grupy drobnoustrojów, w tym mikroby fotosyntetyczne – wyjaśnia główny autor Sasha Tetu.

Ekologiczny plan ratunkowy

Jeśli martwisz się o zanieczyszczenie plastikiem i chcesz zrobić coś, aby pomóc, World Wide Fund for Nature (WWF) sugeruje wdrożenie na co dzień 10 wskazówek dotyczących zmniejszenia użycia tworzyw sztucznych.

1. Noś kubek na kawę wielokrotnego użytku

Mniej niż 1% jednorazowych kubków do kawy nadaje się do recyklingu.

infoplanet ekologia i zdrowie plastik ograniczy ludziom tlen plan ratunkowy plastik

2. Noś butelkę wody wielokrotnego użytku

Jednorazowe plastikowe butelki są jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia plastiku na plażach.

3. Unikaj plastikowych sztućców lub używaj ich wielokrotnie

Przeciętna osoba korzysta z 466 sztućców jednorazowego użytku z plastiku rocznie.

4. Jeśli potrzebujesz użyć słomki, użyj papierowej

Plastikowe słomki i mieszadła rozkładają się do 200 lat.

5. Użyj folii zamiast folii samoprzylepnej

Folia nadaje się do recyklingu, ale folia samoprzylepna – już nie.

6. Używaj herbaty liściastej zamiast torebek z herbatą

Jednorazowe torebki z herbatą wprowadzają mikroplastik do naszych dróg wodnych i łańcucha pokarmowego.

infoplanet ekologia i zdrowie plastik ograniczy ludziom tlen plan ratunkowy tworzywa sztuczne

7. Porzuć gumę

Guma do żucia jest często zawiera elementy tworzywa sztucznego, ale dostępne są teraz alternatywy bez plastiku.

8. Przestań używać brokatu

Plankton i skorupiaki mogą spożywać ten mikroplastik. Jednakże, podobnie jak w przypadku gumy do żucia, obecnie dostępne są również przyjazne dla środowiska, biodegradowalne alternatywy brokatu.

9. Kupuj mleko w szklanych butelkach

Plastikowe kartony z mleka nie nadają się do ponownego użycia lub recyklingu.

10. Kupuj wino w butelkach z korkiem

Plastikowe korki i zakrętki zawierają przemysłową substancję chemiczną zwaną BPA– środek chemiczny stosowany w produkcji tworzyw sztucznych.