Jak poinformowała rzeczniczka Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska, w wyniku awarii układu przesyłowego oczyszczalni „Czajka” od godz. 7.50 do północy w dniu wczorajszym do Wisły trafiło blisko 160 tys. metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków.


Informacje o awarii kolektora, który transportował do oczyszczalni „Czajka” część ścieków z lewobrzeżnej Warszawy, przekazał 28 sierpnia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zgodnie z danymi przekazanymi do publicznej wiadomości, wskutek kontrolowanego spustu nieczystości do Wisły, w nurt rzeczny trafia 3 metry sześcienne ścieków na sekundę.

infoplanet ekologia i zdrowie scieki w wisle

Jak ostrzega biolog z Katedry Biotechnologii Środowiskowej z Politechniki Śląskiej dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, kontakt ścieków z wodą może stanowić potencjalne zagrożenie epidemiologiczne. Jest ono poważne zwłaszcza ze względu na wysoką temperaturę powietrza i niski poziom wody w rzece. Nieczystości przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia mikrobiologicznego ze względu na zawarte w nich różnego rodzaju mikroorganizmy, w tym bakterie z grupy E. coli.


– Zrzut nieczystości może stanowić potencjalne zagrożenie epidemiologiczne dla osób, które będą miały kontakt z zanieczyszczoną wodą. Sytuacji nie poprawia fakt, że Wisła ma bardzo niski poziom i że temperatura powietrza jest bardzo wysoka. Z tego powodu ścieki mieszają się w Wisłą. Dlatego warto unikać kontaktu z wodą – pływania czy nawet brodzenia przy brzegu i wędkowania. Nie pozwalajmy też kąpać się w Wiśle naszym czworonogom. Bakterie mogą przenosić się przez powietrze w formie tzw. bioaerozolu, dlatego lepiej ograniczyć spacery przy bezpośrednim brzegu – radziła biolog.

infoplanet ekologia i zdrowie scieki w wisle awaria

Zgodnie z oświadczeniem rzecznika Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jana Bondara, w związku z awarią sanepid prowadzi wzmożone monitorowanie bezpieczeństwa wody m.in. przeznaczonej do spożycia. Jak wynika z informacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, nawet po usunięciu awarii w oczyszczalni ścieków zagrożenie będzie utrzymywało się przez około miesiąc.