Ekologia ma dla nas coraz większe znaczenie i coraz częściej dokonujemy w naszym życiu zmian, by było ono jak najbardziej przyjazne środowisku. Dla niektórych oznacza to udział w kampaniach informujących o szkodliwym wpływie torebek foliowych na przyrodę. Dla innych to tworzenie ogrodów w przestrzeni miejskiej lub instalowanie systemów solarnych na dachach swoich domów. Niezależnie od tego, na jakim etapie ekorozwoju jesteście, dziś zachęcamy do kompostowania!

infoplanet ekologia i zdrowie kompostowanie

Kompost to nic innego jak organiczny nawóz, który powstaje z odpadów. Wśród nich znaleźć się mogą resztki roślinne i zwierzęce, m.in. pozostałości z naszej kuchni: owoce, skorupki jajek, czy fusy z kawy. Kompost służy do użyźniania ziemi i sprawia, że rosnące na niej rośliny dostają prawdziwy zastrzyk energii. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dzięki kompostowaniu uprawiane przez nas warzywa smakują zdecydowanie lepiej. Taki sposób nawożenia pozwala w znaczącym stopniu zmniejszyć ślad węglowy zarówno przez zmniejszenie wydzielania metanu do atmosfery, jak i ograniczenie szkodliwych substancji związanych z transportem odpadów.

Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie w swoim przydomowym ogrodzie kompostownika. Kompostując resztki i wykorzystując je do nawożenia ziemi, walczymy z ociepleniem klimatu. W Stanach Zjednoczonych taki sposób zużywania odpadów doczekał się uznania – w wielu miastach osoby przetwarzające domowe resztki uzyskują różnego rodzaju ulgi finansowe. Miasto często partycypuje w kosztach stworzenia kompostownika.

infoplanet ekologia i zdrowie kompostowanie

Każde, nawet niewielkie gospodarstwo domowe, może stworzyć kompostownik. Wystarczy, że w osobnych pojemnikach będziemy zbierać organiczne, kuchenne odpady (za wyjątkiem mięsa i nabiału!). Pojemniki te możemy trzymać w lodówce lub zamrażarce – dzięki temu unikniemy przykrego zapachu naszego kompostu. W Stanach Zjednoczonych funkcjonują publiczne kompostowniki, w których można zostawiać resztki do wspólnego kompostowania. Choć nie rozwiąże to problemu zmian klimatycznych, pozwoli przyłączyć do walki o zrównoważony klimat i czyste powietrze dla przyszłych pokoleń.