Złe wieści dla orangutanów i innych mieszkańców lasów deszczowych w Malezji i na Borneo – konsumpcja oleju palmowego w Unii Europejskiej w 2019 roku wzrosła o 7% w porównaniu z rokiem 2018. To rosnące globalne zapotrzebowanie na olej palmowy napędza niszczenie lasów deszczowych w Malezji i Indonezji, mające na celu zakłądanie większej liczby plantacji.

Konsumpcja w UE wzrosła, mimo że zużycie oleju palmowego w żywności i kosmetykach nieznacznie spadło. Wzrost był prawie w całości spowodowany wykorzystaniem biodiesla, wytwarzanego z oleju palmowego. Ogólnie rzecz biorąc, zgodnie z najnowszymi danymi firmy Oilworld, zajmującej się olejami roślinnymi, w samochodach i ciężarówkach spalane jest obecnie 51% oleju palmowego sprowadzanego do UE. Kolejne 10% wykorzystuje się do ogrzewania i wytwarzania energii elektrycznej. Żywność i kosmetyki pochłaniają obecnie zaledwie 39%.

infoplanet technologia olej palmowy zniszczy lasy deszczowe orangutan

Dzieje się tak, ponieważ przepisy UE zakładają, że standardowy diesel musi być mieszany z biodieselami produkowanymi z olejów roślinnych, a olej palmowy jest najtańszym olejem roślinnym. Jednak badania własne UE pokazują, że użycie oleju palmowego jako biopaliwa raczej zwiększa niż zmniejsza emisje klimatyczne.

– Spalanie oleju palmowego w samochodach i ciężarówkach w celu spełnienia europejskich norm w zakresie zielonej energii jest być najgłupszą rzeczą, jaką robimy w polityce klimatycznej – komentuje Laura Buffet z Transport and Environment, która prowadzi kampanię na rzecz czystszego transportu w Europie.

infoplanet ekologia i zdrowie olej palmowy a lasy deszczowe

W styczniu Parlament Europejski zagłosował za odrzuceniem stosowania oleju palmowego jako biopaliwa od 2021 roku. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez Komisję Europejską jeszcze w tym miesiącu.