Święta nierzadko kojarzą się ze stołem pełnym tradycyjnych potraw i lodówką pełna po brzegi. Część z tych dobroci nie zostaje jednak zjedzona. Według danych Eurostatu w polskich domach marnujemy aż 9 mln ton jedzenia rocznie.

Z badań Polskiej Federacji Banków Żywności wynika, że co trzeci Polak przyznaje się do wyrzucenia jedzenia, zwłaszcza w okresie świąt. Często z uwagi na atrakcyjne promocje kupujemy zbyt dużo. Najczęściej marnowana żywność to: pieczywo, wędliny i mięsa, warzywa, mleko i sery. Jak marnować mniej?

infoplanet ekologia zero waste na swieta zakupy

Przede wszystkim warto planować zakupy – zastanowić się, co i w jakiej ilość będzie nam potrzebne. Kupując większe opakowania produktów powinniśmy z wyprzedzeniem przemyśleć, jak wykorzystać niektóre z nich w różnych potrawach.

Nie mniej ważne jest właściwe przechowywanie, pozwalające zachować świeżość żywności. Produkty mniejsze i z krótkim terminem ważności ustaw w widocznym miejscu, aby myśleć o ich użyciu w pierwszej kolejności. W okresie świątecznym warto również pamiętać o zamrażaniu, dzięki któremu mięso, wędliny czy chleb mogą zachować świeżość nawet do kilku miesięcy.

infoplanet ekologia zero waste na swieta pomoc

Coraz popularniejszy staje się również trend Zero Waste. Pojawiają się nowe inicjatywy dzielenia się żywnością, w tym Jadłodzielnie – ogólnodostępne punkty przyjmujące pozostałe jedzenie. Dzięki food sharingowi unikamy marnowania żywności i pomagamy sobie nawzajem.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl