Przez trzy dni poziom smogu w Rzymie będzie krytyczny – ostrzegły władze. Zaapelowały do mieszkańców o rezygnację z samochodów i korzystanie z komunikacji miejskiej, a także o ograniczenie ogrzewania w domach.

Eksperci ostrzegli, że poziom zanieczyszczenia powietrza w Rzymie będzie znacznie przekraczać dopuszczalne normy. Podkreślili, że smog stanowi zagrożenie dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i chorych, a także wszystkich, przebywających dłuższy czas na powietrzu.

infoplanet ekologia i zdrowie krytyczny poziom smogu zanieczyszczenia

Należy je zdecydowanie ograniczyć – zaapelowały władze miejskie w wydanym komunikacie. Poza tym wezwały rzymian do „serii dobrowolnych działań”, by doprowadzić do redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Wśród zaleceń wymieniono rezygnację z samochodów osobowych na rzecz środków komunikacji miejskiej, a jeśli nie jest to możliwe – wspólne korzystanie z pojazdów, zmniejszenie prędkości i wyłączanie silnika, gdy nie musi pracować, skrócenie czasu ogrzewania domów i biur oraz obniżenie temperatury we wnętrzach.

infoplanet ekologia i zdrowie krytyczny poziom smogu pojazdy

Gdy zaś odległości do pokonania nie są duże, władze na stołecznym Kapitolu radzą przesiąść się na rower lub iść na piechotę.