Jak alarmują naukowcy, globalne ocieplenie może sprawić, że przed końcem wieku na ataki komarów przenoszących choroby tropikalne będzie narażony dodatkowy miliard ludzi.

Ekipa badawcza pod kierunkiem geograf medycznej Sadie J. Ryan of the z University of Florida i Carlsona w badaniu opublikowanym w czasopismie „PLOS Neglected Tropical Disease” analizowała skutki przemieszczenia się najpopularniejszych komarów przenoszących choroby w wyniku wzrostu temperatur na całym świecie.

infoplanet ekologia i zdrowie globalne ocieplenie a tropikalne choroby komar

– Zmiany klimatu to największe i najbardziej złożone zagrożenie dla światowego zdrowia publicznego. Komary są jedynie częścią wyzwania, ale po epidemii ziki w Brazylii w 2015 roku bardzo się martwimy, co będzie następne – twierdzi współautor badania, biolog Colin J. Carlson z wydziału biologii Georgetown University.

Jak opiniuje Światowa Organizacja Zdrowia, z powodu przenoszenia chorób powodujących każdego roku śmierć milionów osób komary to jedne z najbardziej zabójczych zwierząt na ziemi. Mogą one przenosić dengę, zikę, chikungunyę i wiele innych chorób, które zaczną stanowić problem dla ludzkości w ciągu następnych 50 lat.

infoplanet ekologia i zdrowie globalne ocieplenie a tropikalne choroby komar

Wraz ze wzrostem temperatur naukowcy spodziewają się trwających cały rok zakażeń w tropikach i sezonowego ryzyka na całym świecie.