Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, chemikaliów, które tworzą smog, powodują wyższe ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Jednak Maosheng Yao z Uniwersytetu Pekińskiego uważa, że istnieje inny czynnik powodujący, że zanieczyszczenie powietrza jest śmiertelnie niebezpieczne: mikroorganizmy przypominające bakterie, które żywią się i mnożą w smogu, regularnie pokrywającym miasta

Smog i nasze zdrowie

W badaniu opublikowanym w 2016 roku zespół Yao wykazał, że bakterie powszechne podczas ostrych mgieł w Pekinie, stanowiły również znaczną część cząstek stałych w smogu. Próbki powietrza zebrano podczas czterech epizodów zamglenia w 2017 i 2018 roku. Jak się okazało, występujące w nim bakterie były znacznie liczniejsze i większe, gdy smog był duży.

infoplanet ekologia bakterie i smog smog i nasze zdrowie

– Spośród wszystkich bakterii nawet 70% mogło przetrwać i rozmnażać się w laboratorium, co sugeruje, że ich rozwój powoduje smog. Skład bakterii zmienił się, gdy smog zmalał, przy czym niektóre gatunki stały się mniej powszechne, a inne – bardziej. Po raz pierwszy widzę takie związki przyczynowo-skutkowe – wyjaśnia Frank Kelly z King's College London w Wielkiej Brytanii.

Inny zespół badał niedawno bakterie żyjące w smogu w Guilin – mieście turystycznym bez przemysłu ciężkiego, w którym w zimie panuje smog prawdopodobnie z powodu używania samochodów i spalania węgla. Również w tych analizach wykazano, że bakterie występowały liczniej w mgliste dni.

– Bakterie żywią się niektórymi zanieczyszczającymi substancjami chemicznymi, takimi jak siarczany i azotany. W powietrzu jest bardzo dużo składników odżywczych dla bakterii, a także bardzo wysoki poziom wilgotności, z których wszystkie są korzystne dla drobnoustrojów – sugeruje Yao.

Smog bez bakterii?

To, że bakterie żywią się zanieczyszczeniami, może wydawać się dobrą wiadomością, ale Yao i Kelly twierdzą, że zależność nie jest taka prosta. Po pierwsze, bakterie uwalniają lotne organiczne substancje chemiczne jako odpady, dlatego mogą po prostu zastąpić jedną substancję zanieczyszczającą drugą. Ponadto jest możliwe, że bakterie w smogu mogą również wywoływać choroby i wpływać na alergie.

infoplanet ekologia bakterie i smog smog bez bakterii

–Nie w pełni rozumiemy biologiczną podstawę toksyczności zanieczyszczeń pyłowych. Łącząc się w mikroskopijne grudki, bakterie mogą również tworzyć więcej cząstek stałych, co jest jedną z najbardziej niebezpiecznych form zanieczyszczenia. Może to być fizyczny rozmiar i kształt cząsteczek, które powodują szkody, chemikalia lub składniki biologiczne, które zawierają kilka z tych czynników łącznie – wskazuje Kelly.

Zespół Yao prześledził wiele gatunków bakterii, by dociec, skąd się biorą, docierając do lokalnej oczyszczalni ścieków, która wykorzystuje bakterie do przetwarzania odpadów, a także do fabryki farmaceutycznej, stosującej sztuczne bakterie do produkcji narkotyków. Aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, konieczne może okazać się kontrolowanie przemysłowego wykorzystania bakterii.

Jak wyjaśnia Kelly, „wprowadzamy różne bakterie do środowiska, może po raz pierwszy, bez pełnego zrozumienia implikacji”.

Źródło: bioRxiv, DOI: 10.1101/513093