Każdego roku w oceanach kończy ponad 8 mln ton plastiku, zabijając morskie życie i niszcząc ekosystemy. Jednak te same morza mogą również stanowić klucz do zmniejszenia zanieczyszczenia tworzywem sztucznym. Białko znalezione w kalmarach można wykorzystać do stworzenia trwałych alternatyw dla tworzyw sztucznych – wynika z raportu opublikowanego w Frontiers in Chemistry w czwartek.

infoplanet ekologia bialko zamiast tworzyw sztucznych zanieczyszczenie morza

Kalmar chwyta ofiarę w macki za pomocą przyssawek. Są one wyposażone w ostre zęby pierścieniowe, które utrzymują ofiarę na miejscu. Zęby zbudowane są z białek podobnych do jedwabiu, a te stały się przedmiotem zainteresowania naukowców w ciągu ostatnich kilku lat. Melik Demirel z Pennsylvania State University, główny autor nowego raportu, dokonał przeglądu istniejących badań nad materiałami wykonanymi z tych białek. Jak twierdzi, jego zespół opracował na ich podstawie prototypy włókien, powłok i obiektów 3D z pierścieniem squid ring (SRT).

– Te naturalne, biodegradowalne materiały mogą stanowić doskonałą alternatywę dla tworzyw sztucznych. Białko SRT może być wytwarzane w laboratorium przy użyciu genetycznie modyfikowanych bakterii, co oznacza, że nie trzeba używać kalmarów. Proces opiera się na fermentacji, przy użyciu cukru, wody i tlenu – twierdzi Demirel.

infoplanet ekologia bialko zamiast tworzyw sztucznych badania

Według naukowców białko SRT ma niezwykłe właściwości, a wykonane z niego materiały są elastyczne i mocne. Mają również właściwości termiczne, możliwość samoodnawiania i przewodzenia elektrycznego, co daje potencjał do nowych zastosowań. Jak zapewniają badacze, można z nich stworzyć samoodnawiającą się, nadającą się do recyklingu tkaninę odporną na uszkodzenia. Mogłoby to zmniejszyć liczbę mikrowłókien odzieżowych, które trafiają do oceanów, co przyczynia się do zanieczyszczenia mikroplastikiem.

Białko SRT może być również używane do produkcji odzieży ochronnej dla chemicznych i biologicznych środków bojowych. Oprócz zanieczyszczania naszych oceanów stwierdzono, że tworzywa sztuczne wydzielają gazy cieplarniane po ich degradacji. Jestem naukowcem zajmującym się polimerami i chcę zminimalizować zanieczyszczenie tworzywami plastikiem i zapewnić środowisku zrównoważony rozwój – twierdzi Demirel.

Demirel przyznaje, że potrzeba więcej pracy, aby zwiększyć skalę produkcji materiałów. Syntetyczne białko SRT kosztuje obecnie co najmniej 100 dolarów za kg, ale badacz ma nadzieję obniżyć jego cenę do jednej dziesiątej kwoty.

Źródło: CNN

kup artykuly platne