Czy podążanie za trendami są drogą do ekologicznego życia? Wegańskie ubrania, biopaliwa i piece opalane drewnem są przedstawiane jako wybory etyczne i ekologiczne. Jednak argumenty, które za nimi przemawiają, są zdecydowanie mało przekonujące.

Wzrost ilości wegan pokazuje, że coraz częściej myślimy o tym, jak nasz styl życia wpływa nie tylko na nasze własne zdrowie, ale także na otaczający nas świat. Niestety, bycie na fali nie zawsze jest drogą do ocalenia planety. Choć badania opublikowane w Science po raz kolejny udowodniły, że rezygnacja z mięsa i produktów mlecznych w diecie jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie śladu środowiskowego, trudno powiedzieć to samo o wegańskiej garderobie czy garażu.

Okazuje się, że wegańskie alternatywy dla futra i skóry, promowane chociażby na Tygodniu Mody w Australii, mogą zaszkodzić istotom morskim, ponieważ są zrobione z innego, wszechobecnego materiału: plastiku.

infoplanet ekologia czy trendy sa eko wege

Podobnie biopaliwo, postrzegane jako bardziej ekologiczna alternatywa ropy naftowej, prowadzi do wylesiania i zwiększonej emisji dwutlenku węgla. Ponadto spalanie drewna zamiast gazu w celu ogrzania naszych domów powoduje większe zanieczyszczenie powietrza. Pęd do podążania za trendami bez odpowiednich dowodów jest widoczny również w rozwoju kurkumy i opartych na tej przyprawie lekach. Do tej pory ich skuteczności jednoznacznie nie potwierdzono.

Co więc powinniśmy zrobić? Ostrożność i dokładne potwierdzanie sensowności wyboru nie wydają się najlepsze, ale na dłuższą metę – to jedyny trend warty wdrożenia.

kup artykuly platne