Przejście na zdrową dietę może zmniejszyć zużycie wody generowane przez daną osobę aż o 55%. Według najnowszych badań najwięcej korzyści może przynieść przejście na wegetarianizm, jednak już samo zmniejszenie ilości spożywanego mięsa pozwoli zaoszczędzić znaczną część wody.

Jak wynika z badań, nawet przejście na zdrową dietę z mięsem (zawierającą wszystkie grupy żywności w oparciu o krajowe wytyczne) może zmniejszyć zużycie wody o 11–35%. Zdrowa dieta pseudowegetariańska, w której mięso zastępowane jest rybami i roślinami strączkowymi, a tłuszcz zwierzęcy – olejami z upraw pozwoli zaoszczędzić 33-35% wody, a dieta wegetariańska (bez ryb i mięsa, z olejami z upraw zamiast tłuszczu zwierzęcego) – aż o 35-55%. Co więcej, zdaniem naukowców zmiana diety to „sytuacja korzystna dla obu stron”.

infoplanet ekologia dieta ocali planete wegetarianizm

– Ludzie będą zdrowsi, a ich żywność będzie produkowana przy użyciu mniejszej ilości najcenniejszego zasobu naturalnego, jakim jest woda. Przejście na wegetarianizm lub po prostu ograniczenie ilości spożywanego mięsa będzie korzystne nie tylko dla naszego organizmu, lecz także dla całej planety – powiedział dr Davy Vanham ze Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej w Ispra we Włoszech.

Tzw. ślad wodny, a więc przeliczenie ilości wody zużywanej podczas konsumpcji żywności (krajowej i importowanej) na osobę na dzień, wynosi przykładowo 2775 litrów wody w Wielkiej Brytanii, 2929 litrów w Niemczech i 3861 litrów we Francji. Jest to przykład na to, że zasoby czystej słodkiej wody stale się kurczą, głównie ze względu na wzrost populacji, zmiany stylu życia i globalne ocieplenie. Często słyszymy o tym, jak powinniśmy oszczędzać wodę podczas zmywania czy kąpieli, jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele zużywa się jej do produkcji żywności, zwłaszcza przy hodowli zwierząt gospodarskich i produkcji cukru czy tłuszczów.

infoplanet ekologia dieta ocali planete zuzycie wody

– Jeśli dziennie na osobę zużywamy 3000-4000 litrów wody do produkcji żywności , to mamy tu do czynienia z olbrzymimi liczbami, również w zestawieniu z bezpośrednim zużyciem w naszych domach, które jest znacznie mniejsze – powiedział dr Vanham.

Naukowiec dodał, że wyniki badań, zasadniczo podobne w większości krajów, potwierdzają również, że Europejczycy mają tendencje do spożywania zbyt dużych ilości czerwonego mięsa, cukru i tłuszczów, jedzą za to zbyt mało owoców i warzyw. Autorzy raportu przyznają, że zachęcanie ludzi do zmiany diety nie jest proste i wymaga szeregu różnorodnych działań, od opodatkowania niezdrowej żywności po lepsze etykietowanie produktów.

kup artykuly platne