W Allepilli na Wybrzeżu Kości Słoniowej, która produkuje kakao, kawę i inne produkty spożywcze, z prądu wytwarzanego przez jedną pompę wodną korzysta 400 osób, w tym 150 dzieci. Z tego względu elektryczność jest towarem deficytowym. Wielu mieszkańców do tej pory nie mogło pozwolić sobie na oświetlanie domów, co utrudniało naukę. Teraz dzieci mogą spokojnie odrabiać prace domowe i uczyć się po zmroku – wszystko dzięki nowej generacji ekoplecaków szkolnych.

infoplanet ekologia ekoplecaki sposobem na biede dzieci

Dla rodziców uczniów pochodzących z wioski położonej około 100 km na północ od stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej Abidżanu, nowa technologia w postaci plecaków z wbudowanymi panelami słonecznymi to duży krok naprzód. Według organizacji pozarządowej Yiwo Zone, która zebrała niezbędne fundusze na zakup nowej generacji ekoplecaków szkolnych, tornister –w cenie 20 euro za sztukę – dzięki wyposażeniu go w panel słoneczny ładujący baterię podczas podróży do szkoły i z powrotem może zasilać lampę LED przez 3 godziny.

– To naprawdę ułatwia życie tym dzieciom. Widzieliśmy, że te ekoplecaki pozwoliły poprawić wyniki w nauce wielu uczniom. W tym roku znowu zrobiliśmy wszystko, aby pomóc jeszcze większej liczbie osób. Udało nam się dzięki darczyńcom, którzy obserwują nasze działania w internecie – mówią przedstawiciele Yiwo Zone.

infoplanet ekologia ekoplecaki sposobem na biede prace domowe

Sama idea stworzenia „słonecznych tornistrów” zrodziła się u sprzedawcy sprzętu komputerowego Evariste Akoumian, który w 2015 roku przeżył poważny wypadek samochodowy. Jak mówi, to wydarzenie „zmieniło jego życie”. Jego firma Solarpak istnieje zaledwie kilka lat, ale rozprowadziła już 55 tys. nowej generacji ekoplecaków szkolnych, a w 2018 roku spodziewa się sprzedaży na poziomie 60 tys. sztuk. Są one eksportowane do Gabonu, Madagaskaru, Burkina Faso oraz organizacji pozarządowych we Francji i Niemczech.

Podczas gdy Wybrzeże Kości Słoniowej oficjalnie może pochwalić się 80-procentowym poziomem elektryfikacji kraju, tysiące wiosek nadal nie ma dostępu do elektryczności lub jest on znacznie utrudniony. Na porządku dziennym w wielu krajach rozwijających się są również awarie prądu.

kup artykuly platne