Ponad 40 tys. dolarów – to wartość pająków, owadów i innych gąsienic skradzionych z Philadelphia Insectarium i Butterfly Pavilion pod koniec sierpnia. Wcześniej za nielegalne przetrzymywanie w domu 92 ptaszników i próbę przeszmuglowania 6 innych na tylnym siedzeniu samochodu z Malezji do Singapuru ukarano przemytnika grzywną w wysokości 12 800 dolarów. Nie są to odosobnione incydenty. Naukowcy zgłaszają znaczną liczbę nielegalnych działań z udziałem tarantul, które są prawdopodobnie napędzane przez hobbystów gotowych zapłacić setki dolarów za pająki.

– Przemyt jest rozpowszechniony i coraz bardziej rozprzestrzenia się na całym świecie. Nielegalny handel tarantulami jest mało znanym procederem czarnego rynku dzikich zwierząt – wielomiliardowego przemysłu, który szkodzi populacjom zwierząt na całym świecie. Najczęściej ofiarami padają słonie i nosorożce, ale poszukiwane są również mniejsze zwierzęta jako pupile domowe lub do użytku w medycynie tradycyjnej. Dotyczy to również ptaszników – ocenia biolog Sergio Henriquesa, przewodniczący grupy specjalistów ds. pająków i skorpionów w Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

infoplanet ekologia ginace pajaki badania

Znajdywane w regionach tropikalnych i pustynnych na całym świecie ośmionogie pajęczaki są bardzo zróżnicowane. Na populację składa się ponad 900 różnych wielkości i kolorów – od kobaltowego błękitu do łososiowego różu. Niektóre żyją na drzewach, inne w podziemnych norach. Wiele krajów zakazuje lub wymaga specjalnych zezwoleń na wywóz i chwytanie ptaszników określonych gatunków. Ponadto ogólnoświatowy traktat o ochronie dzikiej zwierzyny zapewnia pewne zabezpieczenia 22 ich odmianom.

Jednak luki w ustawodawstwie i rosnące zainteresowanie podsycają nielegalny handel. Aby nadążyć za popytem niektórzy handlowcy zatrudniają miejscowych ludzi do polowania na tarantule na wolności. Pająki są przemycane, a następnie sprzedawane hodowcom lub kolekcjonerom. Niektóre ptaszniki są również zabijane i montowane w pudełkach ekspozycyjnych lub zamykane w żywicy na breloczki, przyciski do papieru czy inne przedmioty dekoracyjne.

infoplanet ekologia ginace pajaki wnioski

Szczególnie narażone na kłusownictwo są tarantule, ponieważ są długowieczne (niektóre osiągają wiek 30 lat), a samice rozmnażają się późno i rzadko. Według Jorge Mendozy i Rodrigo Orozca, meksykańskich hodowców i badaczy, kłusownictwo wywarło wpływ na brachypelmę, odmianę z Meksyku znaną z plam koloru ognia na nogach.

Nie jest jasne, w jaki sposób kłusownictwo wpływa na większość innych ptaszników, ale naukowcy obawiają się, że nadmierne odławianie połączone z zagrożeniami, takimi jak zmiana klimatu i niszczenie siedlisk, może zagrozić gatunkom zanim nadejdzie czas na badanie ich na wolności.

kup artykuly platne