Jak ostrzegają naukowcy w nowym badaniu, emisja dwutlenku węgla – gazu cieplarnianego najbardziej odpowiedzialnego za globalne ocieplenie – do połowy następnego wieku może wzrosnąć do poziomów niespotykanych przez ostatnie 56 mln lat. Choć nie zdarzy się to za naszego życia, może wystąpić w życiu naszych wnuków lub prawnuków.

infoplanet ekologia globalne ocieplenie dwutlenek wegla

Jak wynika z ustaleń naukowców, ludzie pompują obecnie dwutlenek węgla do atmosfery w tempie 9 do 10 razy wyższym niż podczas naturalnego globalnego ocieplenia około 56 mln lat temu. Era ta, znana przez badaczy jako maksymalny termiczny paleoceńsko-eoceński (PETM), była najcieplejszym okresem na Ziemi od czasu wyginięcia dinozaurów 66 mln lat temu. Według badań, w tym okresie bieguny były wolne od lodu, a Arktyka była domem dla palm i krokodyli.

W tym czasie planeta ogrzała się do poziomów, których nie można wytłumaczyć naturalną zmiennością. Ciepło to spowodowało poważne wyginięcie organizmów w oceanie, które są kluczowym ogniwem w morskiej sieci pokarmowej. Nauka do dziś nie potrafi wyjaśnić, co spowodowało taki wzrost dwutlenku węgla w tamtej epoce, ale na pewno wiemy, co powoduje podobny proces obecnie.

Spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa i gaz, powoduje uwalnianie gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla i metan, do ziemskiej atmosfery i oceanów. Ten dodatkowy gaz cieplarniany spowodował wzrost temperatury do poziomów w ciągu ostatniego stulecia i połowę więcej, której nie można wytłumaczyć czynnikami naturalnymi, twierdzą naukowcy.

infoplanet ekologia globalne ocieplenie nauka

– Współczynnik uwalniania dwutlenku węgla, który ma miejsce dzisiaj, jest naprawdę niespotykany – ocenia Gabriel Bowen, geofizyk na University of Utah.

Zdaniem Światowej Organizacji Meteorologicznej wzrost ilości gazów, takich jak dwutlenek węgla, metan i podtlenek azotu, napędza zmiany klimatyczne i czyni planetę bardziej niebezpieczną i niegościnną dla przyszłych pokoleń. Eksperci stwierdzili, że aby spowolnić lub zatrzymać emisję dwutlenku węgla i nienaturalne ocieplenie planety, ludzie, rządy i przedsiębiorstwa muszą ograniczyć spalanie paliw kopalnych i przejść na odnawialną energię, wolną od emisji dwutlenku węgla.

„Nie zajmie dużo czasu, aby dwutlenek węgla powrócił do skorupy ziemskiej. Naprawdę zobowiązujemy się do wielu tysięcy lat cieplejszego świata, jeśli szybko nie podejmiemy żadnych działań” – ostrzega Larisa DeSantis, paleontolog z Vanderbilt University. Jak przekonuje autor badań, badacz paleoklimatu Uniwersytetu Michigan Philip Gingerich, choć nie będzie nas na ziemie w 2159 roku, kiedy zmiany będą najbardziej odczuwalne, to tylko około 4 pokoleń.

Źródło: Paleoceanography and Paleoclimatology, journal of American Geophysical Union

kup artykuly platne