Ogromne podziemne grzyby, które są jednym z największych żywych organizmów na planecie, okazały się zarówno większe, jak i starsze niż myślano. Jak określili eksperci, mogły cicho rozprzestrzeniać się przez glebę Michigan od końca ostatniej epoki lodowcowej.

James B. Anderson z University of Toronto w Kanadzie wraz z zespołem odkrył ogromny gatunek Armillaria gallica pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, badając grzyby, które zabijały czerwone sosny na plantacji Michigan. Grzyby zajmowały co najmniej 0,37 kilometrów kwadratowych. W tym czasie szacowali, że mają co najmniej 1500 lat i ważą co najmniej 100 tys. kilogramów.

infoplanet ekologia grzyby ktore zawladnely planeta Humongous fungus

Swoje odkrycia opublikowali w 1992 roku. W tym czasie grzyby były poważnym rywalem dla największego żywego organizmu, ale od tego czasu odkryto grzyby jeszcze większe. Zostały one znalezione w Lesie Narodowym Malheur w Oregonie i zajmują 9,6 kilometrów kwadratowych. Grzyby z Michigan i Oregon są nieformalnie nazywane „humongous fungus”.

Anderson i jego zespól ponownie zaczęli badać grzyby, które pozostawiono samemu sobie od wczesnych lat dziewięćdziesiątych. Zebrali znacznie więcej próbek niż wcześniej – 245 – co pozwoliło im ustalić, że grzyby ważą co najmniej 400 tys. kg, a więc 4 razy więcej niż szacowano pierwotnie. Co więcej, grzyby wyrosły z pojedynczego osobnika, zatem są one również starsze niż myśleliśmy. Jak przekonuje Anderson, „obecnie mówimy o 2500 latach w oparciu o nasze szacunki dotyczące tempa wzrostu”.

infoplanet ekologia grzyby ktore zawladnely planeta grzyby

Jednak jeśli grzyby spędziłby trochę czasu w zastoju zamiast we wzroście, mogą być znacznie starsze. Górny limit to koniec ostatniej epoki lodowcowej, około 11 tys. lat temu, ponieważ wcześniej w Michigan nie było drzew, które byłyby pokryte lodem. Zespół był również w stanie oszacować, ile mutacji przeszły grzyby w ciągu swojego życia, ponieważ bliżej krawędzi są one młodsze i nosza ślady większej liczby mutacji niż stare części w centrum.

„Grzyby mutują, ale tempo mutacji jest bardzo wolne” – mówi Anderson. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób grzyby radzą sobie z tym faktem: mogą mieć niezwykle dobre mechanizmy naprawy DNA lub celowo wolne tempo podziału komórki. To właśnie niski wskaźnik mutacji może pomóc grzybom żyć tak długo i rozwijać się do tak ogromnych rozmiarów.

Źródło: BioRxiv, DOI: 10.1101 / 377234

kup artykuly platne