Nie jest łatwo zapomnieć o śmierci 50 mln ludzi, a właśnie tyle ofiar przyniosła globalna susza i masowy głód. W latach 1875–1878 ciężkie susze spustoszyły Indie, Chiny oraz części Afryki i Ameryki Południowej. Rezultatem był głód, który nawiedził 3 kontynenty i 3 trzy lata. Co gorsza, choć w obecnych czasach czujemy się bezpieczni, nigdy wcześniej niewidziana kombinacja wydarzeń klimatycznych może spowodować powtórkę kataklizmu.

Katastrofa klimatu i głód

Głód został opisany przez Mike'a Davisa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside w książce „Late Victorian Holocausts” z 2001 roku. Ocenił w niej, że bez względu na dokładność szacunków liczby zgonów, zginęły dziesiątki milionów ludzi. To zrównuje kataklizm z epidemią grypy z 1918 roku, wojnami światowymi, a nawet Czarnej Śmierci z 1300 roku.

– Wiedzieliśmy, że w tych miejscach były susze, ale nie wiedzieliśmy, jak bardzo ciężkie. Uważamy, że to najgorsze wydarzenie w 800-letniej historii Azji. W północnych Chinach była to najgorsza susza w ciągu ostatnich 300 lat. To jedna z najgorszych katastrof humanitarnych w historii ludzkości – ocenia Singh.

infoplanet ekologia kaprysny klimat i globalna susza badania

Deepti Singh z Washington State University i jej współpracownicy szczegółowo zbadali suszę. Pierwszym krokiem było zbieranie danych pogodowych z okresu ją poprzedzającego. Na szczęście w Indiach istniała sieć mierników deszczu. W innych miejscach, takich jak Chiny, zespół wykorzystał szacunkowe wartości opadów. Jak udało się ustalić naukowcom, istotną rolę odgrywało kilka czynników.

Zmiany klimatyczne do powtórki

Najbardziej oczywisty, to El Niño w latach 1877–1878, podczas którego ciepła woda rozprzestrzeniała się na Pacyfiku, uwalniając ciepło do powietrza. W ten sposób wpływał na pogodę na całym świecie, powodując burze w niektórych miejscach i susze w innych. W efekcie temperatury powierzchni morza pozostawały wysokie przez 16 miesięcy. Co więcej, w 1877 roku aktywny był drugi cykl klimatyczny – dipol na Oceanie Indyjskim – co oznaczało, że zachodni Ocean Indyjski był cieplejszy niż wschodni. Z uwagi również na El Niño, od 1877 do 1879 roku Ocean Atlantycki był także wyjątkowo ciepły i osiągnął najwyższą możliwą temperaturę.

– Aby określić, które czynniki były znaczące dla wystąpienia suszy, przeprowadziliśmy model klimatyczny z globalną temperaturą powierzchni morza i temperaturami Pacyfiku, symulując sam El Niño. Jak się okazało, susza nastąpiła zanim emisja gazów cieplarnianych wpłynęła na klimat, dlatego jest powodem do niepokoju. Jeśli zdarzy się znowu, cały schemat może się powtórzyć – nie wiemy, jak często. Co więcej, oczekuje się, że zmiany klimatyczne spowodują nasilenie suszy i rzeczywiście już ją spowodowały – wyjaśnia Singh.

infoplanet ekologia kaprysny klimat i globalna susza wnioski

Dobra wiadomość jest taka, że świat jest teraz bardziej odporny na susze, dzięki odpowiednim uprawom i rozległemu handlowi. Jak ocenia Olivier Rubin z Uniwersytetu Roskilde w Danii, gdybyśmy dziś doznali takiej suszy, wywarłoby to destrukcyjny wpływ na świat. Byłoby więcej głodnych ludzi, ale uniknięcie śmiertelnego głodu powinno być możliwe. Współczesny głód jest groźny w Sudanie Południowym i Somalii, gdzie są nieefektywne rządy, a organizacje pomocowe mają problem z wsparciem ludzi.

Ponadto Paul Dorosh z Międzynarodowego Instytutu Badań nad Polityką Żywnościową w Waszyngtonie przekonuje, że podczas groźnej suszy lokalne braki żywności powinien rekompensować handel poprzez redystrybucję dostaw. Jednak ceny żywności wzrosłyby, więc sieci bezpieczeństwa stałyby się kluczowe. Najbiedniejsi, których nie stać na zapłacenie wyższych cen, i tak potrzebowaliby pomocy.

kup artykuly platne