Mera McGrew to 30-letnia założycielka Soapply (wymawia się „soap-ply” jako złożenie angielskich odpowiedników słów „podaż” i „mydło”) – firmy, która produkuje mydło ratujące życie. Kobieta urodziła w Manitou Springs w stanie Kolorado, a w połowie lat 20. pracowała dla jednego z największych operatorów turystycznych w Afryce, pomagając rozwijać projekty i inicjatywy w zakresie ochrony społeczeństwa. Wówczas musiała poradzić sobie z jedną z najbardziej kluczowych kwestii w dzisiejszych społeczeństwach – myciem rąk.

Choć nie myślimy o mydle i wodzie jako o jakimś luksusie, każdego roku około 1,4 mln dzieci poniżej 5. roku życia umiera z powodu chorób biegunkowych i zapalenia płuc, których w dużej mierze można było uniknąć dzięki myciu rąk mydłem. Z badań wynika, że mycie mydłem może zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowań na biegunkę około 50%, a na infekcje dróg oddechowych – o 16%.

infoplanet ekologia mydlo ratujace zycie aloes

– W wielu miejscach w Afryce Wschodniej, w których pracowałam, zauważyłam, że nawet w rzadkich przypadkach, gdy były funkcjonujące stanowiska do mycia rąk, nigdy nie było mydła. Brakowało również wiedzy na temat tego, kiedy, gdzie i jak się umyć, a także dlaczego ma to znaczenie. Miałam okazję zobaczyć na własne oczy wpływ, jaki woda, warunki sanitarne i higiena mogą mieć na poziomie indywidualnym, lokalnym i regionalnym – wyjaśnia McGrew.

Jak wyjaśnia założycielka Soapply, brak mydła rozpoczyna swoisty łańcuch powiązań: kiedy uczniowie mogą myć ręce – pozostają zdrowi, kiedy są zdrowi – chodzą do szkoły, a kiedy chodzą do szkoły, – mają większe możliwości. Dlatego McGrew wróciła do domu i postanowiła rozpocząć swoje własne przedsięwzięcie: dostarczenie bezpiecznego, naturalnego, nietoksycznego i bardzo delikatnego mydła do rąk, które nie szkodzi ani środowisku, ani rękom. Wiedziała, że większość mydeł do rąk może wywierać poważny wpływ na ludzi o wrażliwej skórze i znajduje się wśród produktów, których należy unikać podczas chemioterapii.

infoplanet ekologia mydlo ratujace zycie opakowanie

– Założyłam Soapply, ponieważ zdałam sobie sprawę, że mogę sprzedać mydło lepsze dla konsumenta i lepsze dla środowiska, a następnie wykorzystać część zysków, aby pomóc w zdobyciu mydła do rąk dla osób na całym świecie, które najbardziej go potrzebują. Efekt końcowy to gładkie, atrakcyjnie pakowane i bardzo bezpieczne dla skóry mydło do rąk, które jest obecnie dostępne online za 25 dolarów za butelkę – wyjaśnia McGrew.

Soapply używa składników organicznych o czystości spożywczej, takich jak ekologiczna oliwka, orzech kokosowy, oleje jojoba, gliceryna roślinna, guma guar, ekstrakt z rozmarynu i aloes. Jak zakłada McGrew, skóra jest największym organem ciała, dlatego wiele z tego, co na nią nakładamy, może być wchłonięte bezpośrednio do krwioobiegu. Dlatego warto zwracać uwagę na to, co znajduje się w kupowanym mydle i szybko zdać sobie sprawę, że ma to znaczenie.

kup artykuly platne