McDonald's dołączył do walki z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi, przechodząc w restauracjach w Wielkiej Brytanii i Irlandii na papierowe słomki. Zmiana, która zacznie obowiązywać we wrześniu, będzie następstwem pozytywnych efektów prób ze słomkami papierowymi, które miały miejsce w wybranych restauracjach sieci.

Ekorewolucja dosięga McDonald’s

Plastikowe słomki to według Litterati – aplikacji, która identyfikuje i mapuje śmieci – szósty najpopularniejszy rodzaj śmieci na świecie. Tylko 1% podlega recyklingowi, głównie dlatego, że są one wykonane z mieszaniny polipropylenu i polistyrenu. Według brytyjskiego rządu, każdego roku 1 milion ptaków i ponad 100 000 ssaków morskich umiera po zjedzeniu plastikowych odpadów lub wplątaniu się w nie. Badania pokazują, że do 2050 roku na światowych oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

Dlatego amerykańska sieć fast food twierdzi, że większość klientów popiera rezygnację z tworzyw sztucznych.

– Biorąc pod uwagę szerszą debatę publiczną, nasi klienci powiedzieli nam, że zmiana słomek pozostanie bez uszczerbku dla wizerunku restauracji – powiedział dyrektor generalny McDonald's w Wielkiej Brytanii i Irlandii Paul Pomroy.

infoplanet ekologia plastikowe rewolucje w mcdonalds ekorewolucja

Pomysł popiera również brytyjski sekretarz ds. Środowiska Michael Gove.

– Firma McDonald's dokonała znaczących inwestycji w brytyjską produkcję, aby stworzyć alternatywę dla tworzyw sztucznych, pokazując, że brytyjskie restauracje firmy zajmują globalną pozycję na rynku – stwierdził w oświadczeniu, w którym wezwał również inne firmy do pójścia za przykładem McDonald’s.

Fast food dobrym przykładem?

Apel usłyszało kilka dużych brytyjskich sieci restauracji, takich jak Pizza Express i Wagamama, które już przestały używać plastikowych słomek. Do zmniejszenia ilości używanego plastiku zobowiązała się zaś grupa ponad 40 firm, w tym Coca-Cola, Nestle, Unilever i Procter & Gamble.

Gwałtowny wzrost zobowiązań wiąże się z intensyfikacją unijnych wysiłków zmierzających do wyeliminowania opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Unia Europejska w ubiegłym miesiącu zobowiązała się do zakazania do 2030 roku produkcji 10 przedmiotów – w tym plastikowych sztućców, słomek i wacików bawełnianych – aby oczyścić oceany. Jednak proces zamiany tych produktów na ekologiczne może zająć lata. Mimo to w kwietniu brytyjska premier Theresa May ogłosiła, że Wielka Brytania będzie chciała zakazać wielu z tych produktów. Na spotkaniu w Londynie zachęciła kraje Wspólnoty do zaangażowania się w walkę z odpadami z tworzyw sztucznych.

infoplanet ekologia plastikowe rewolucje w mcdonalds fast food przykladem

Niektórzy producenci jednak sprzeciwiają się usuwaniu plastikowych słomek, ponieważ są one potrzebne niektórym osobom niepełnosprawnym, dzieciom i osobom starszym. Również w tym względzie McDonald's jednak okazał się dobrym przykładem, ogłaszając, że plastikowe słomki będą nadal dostępne „dla tych, którzy tego potrzebują”, ale będą trzymane za ladą.

W 1361 restauracjach McDonald's w Wielkiej Brytanii i Irlandii zużywa się ok. 1,8 miliona słomek każdego dnia. Firma poinformowała, że ekorewolucja zakończy się w 2019 roku.