Okazuje się, że niektóre pszczoły są częściowo płci męskiej, a częściowo żeńskiej. Z tego względu zdarzają się zarówno owady, które mają 4 rodziców płci żeńskiej, jak i takie, które w ogóle nie mają matki.

U pszczół niezapłodnione jaja zwykle rozwijają się w samce poszukujące królowych, a jaja zapłodnione –w samice owadów. Jednak królowe kojarzą się z co najmniej 10 samcami, aby powstali nowi członkowie kolonii, z tego względu do każdego jaja wchodzi więcej niż jeden plemnik. W rzadkich przypadkach pojedyncze pszczoły mogą pochodzić w części z zapłodnionego jaja, które jest płci żeńskiej, a pozostałe – z plemników płci męskiej. Organizm, który ma męskie i żeńskie narządy rozrodcze nazywany jest hermafrodytą, ale organizmy z męską i żeńską tkanką w ciele jak pszczoły znane są jako gynandromorfy.

infoplanet ekologia plec pszczoly plec

Sarah Aamidor i wraz z zespołem z Uniwersytetu w Sydney w Australii zbadali 11 gynandromorficznych pszczół miodnych z jednej kolonii, aby dowiedzieć się więcej o ich rozwoju. Analizy wykazały, że 5 z nich miało cechy robotników, ale 3 inne miały jajniki podobne do królowej. Ponadto 1 osobnik miał normalne męskie narządy rozrodcze, a 2 – narządy częściowo męskie, częściowo żeńskie. Testy genetyczne ujawniły niezwykłe rodzinne historie gynandromorfów: 9 z nich miało dwóch lub trzech ojców i jedną matkę. Jeden natomiast nie miał matki, ale miał dwóch ojców, co wynikało z połączenia dwóch plemników.

infoplanet ekologia plec pszczoly gynandromorfy

– Nie ma przewagi ewolucyjnej w wytwarzaniu gynandromiifów. Zakładamy, że są to błędy genetyczne. Ta kolonia miała dużą liczbę gynandromorfów z powodu genetycznej mutacji u królowej, ale co dokładnie sprawia, że w jednych koloniach jest więcej osobników gynandromorficznych, nie wiadomo – wyjaśnia Aamidor.

Gynandromorfy występują rzadko u innych gatunków owadów, skorupiaków, a nawet ptaków. Jednak badania nad nimi dają naukowcom cenny wgląd w to, jak pewne zachowania są powiązane z częściami ciała.

Źródło: Biology Letters, DOI: 10.1098 / rsbl.2018.0670

kup artykuly platne