Pomimo dziesięcioleci ostrzeżeń i lat coraz bardziej wyraźnych efektów zmian klimatu, wciąż nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, by im przeciwdziałać. Teraz, zgodnie z najnowszym raportem Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) – organu doradczego ONZ ds. Nauki o globalnym ociepleniu – prawie straciliśmy na to szansę.

Ograniczenie ocieplenia klimatu do możliwego do opanowania, choć nadal niebezpiecznego 1,5°C jest możliwe, ale wymagałoby „szybkich, daleko idących i niespotykanych zmian we wszystkich aspektach społeczeństwa” już do 2030 roku. To oznaczałoby, że zmiany należy rozpocząć, nie za jakiś czas w przyszłości, ale teraz.

infoplanet ekologia poczatek konca dla ludzkosci klimat

Jednak czy ludzkość zrobi to, co konieczne? Dla jednostek oznaczałoby to zmianę stylu życia, a dla polityków – koniec pobłażania przemysłowi paliw kopalnych, inwestowanie w energię odnawialną, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, radykalną zmianę transportu, powstrzymanie wylesiania i rezygnację z bezlitosnego dążenia do wzrostu gospodarczego. Czy to wszystko się stanie? Twoja odpowiedź pewnie brzmi: „mało prawdopodobne”.

Jeśli jednak nie będziemy działać, konsekwencje będą poważne i dotrą do naszych wnuków. Jak podaje IPCC, nawet jeśli wszyscy będą się trzymać porozumienia paryskiego, jesteśmy obecnie na dobrej drodze do ocieplenia planety o 3°C do 2100 roku. Oznaczałoby to całkowity koniec łagodnego klimatu holoceńskiego, który pozwolił naszej cywilizacji rozkwitać i początek czegoś znacznie mniej gościnnego. Upał, powódź, susza i głód staną się znacznie powszechniejsze na każdym zamieszkałym kontynencie.

infoplanet ekologia poczatek konca dla ludzkosci klimat

Z raportu jasno wynika, że wciąż mamy czas na ratunek. Prawdopodobnie będzie to największy projekt, jaki kiedykolwiek podjęła ludzkość, porównywalny do dwóch wojen światowych, programu Apollo, zimnej wojny, zniesienia niewolnictwa, budowy kolei oraz wprowadzenia urządzeń sanitarnych i elektryfikacji w jednym. Innymi słowy będzie wymagał od nas naciągania każdego mięśnia ludzkiej pomysłowości w nadziei na lepszą przyszłość, jeśli nie dla nas, to przynajmniej dla naszych potomków.

Czy to możliwe? Historia ludzkości to opowieść o głupocie i marnowaniu, a następnie bohaterskich akcjach odwetowych podjętych po to, aby zwyciężyć wszelkie przeciwności. Kryzys klimatyczny jest bliski temu punktowi zwrotnemu. Czy nasze pokolenie jest mądre? Czas się dowiedzieć!

kup artykuly platne