O ochronie środowiska mówi się bardzo wiele, ale czy my sami możemy zrobić coś, aby było w lepszym stanie? Oto kilka zasad, które możesz wdrożyć w swojej rodzinie.

Jedz mniej mięsa

infoplanet ekologia ratuj srodowisko 1 jedz mniej miesa

Średnia dieta rodziny jedzącej mięso to 7,2 kg dwutlenku węgla dziennie – prawie 2 razy więcej niż dieta wegetariańska. Zwierzęta hodowlane odpowiadają za około 15% emisji dwutlenku węgla na świecie, a według naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego stosowanie diety wegańskiej jest najlepszym sposobem na zmniejszenie wpływu na środowisko. Jak przekonuje Joseph Poore, „przyjęcie na całym świecie diety opartej na roślinach wymagałoby 3,1 mld ha pól uprawnych mniej”. Światowa emisja gazów cieplarnianych byłaby wówczas o 7 mld ton rocznie niższa, ponieważ drzewa rosnące na starych polach usuwałyby dodatkowe 6 mld ton dwutlenku węgla rocznie z atmosfery przez 20 lat. Łącznie oznaczałoby to redukcję globalnej emisji o 25%. Jeśli mimo wszystko nie jesteś gotowy na weganizm, możesz spróbować ograniczyć mięso w diecie. Produkcja kurczaka wytwarza około 1/3 dwutlenku węgla na kilogram białka mniej niż produkcja wołowiny.

Porzuć samochód

W 2017 roku transport stanowił 34% przyczyn emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii. Nie tylko jest to szkodliwe dla środowiska, ale także szkodliwe dla naszego zdrowia. Samochody są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza, co powoduje ponad 3500 przedwczesnych zgonów rocznie w samym Londynie. Wybór transportu publicznego lub jazdy na rowerze może obniżyć emisję gazów cieplarnianych i potencjalnie poprawić twoją kondycję fizyczną.

Wyeliminuj tworzywa sztuczne

infoplanet ekologia ratuj srodowisko 3 wyeliminuj tworzywa sztuczne

Oceaniczne tworzywa sztuczne mają wszechobecny wpływ na wszystkie aspekty ekosystemu. Ponad 8 mln ton naszego plastiku trafia każdego roku do morza. Jest rozkładane i konsumowane przez morskie zwierzęta, zagrażając życiu oceanicznemu i kończąc w naszej żywności, potencjalnie narażając nasze zdrowie na ryzyko. Produkcja plastiku wymaga również zaskakującej ilości paliw kopalnych – 4% światowej produkcji ropy. Około 36 mln plastikowych butelek kupowanych jest każdego dnia w Wielkiej Brytanii, ale mniej niż połowa z nich jest poddawana recyklingowi, a tylko 36% Brytyjczyków jest właścicielami butelek wielokrotnego użytku i regularnie ich używa. Stale kupujemy torby wielokrotnego użytku, ale wciąż używamy średnio 19 plastikowych toreb rocznie.

Unikaj szybko zmieniającej się mody

Trend na szybką, tanią i jednorazową modę szkodzi środowisku. Przeciętny konsument kupił w 2014 roku o 60% więcej niż w 2000 roku, a według firmy doradczej McKinsey konsumenci utrzymują odzież przez około połowę czasu charakteryzującego 2001 rok. Przemysł włókienniczy wymaga ogromnej ilości wody i toksycznych chemikaliów, co powoduje ogromne zanieczyszczenie. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby ograniczyć wpływ na środowisko. W grę wchodzi na przykład kupowanie odzieży z drugiej ręki, badanie trwałości marek modowych i ograniczanie tego, jak często kupujesz ubrania.

Postaw na recycling

infoplanet ekologia ratuj srodowisko 5 stawiaj na recycling

Chociaż recykling jest skuteczny, nie jest doskonały. Transport i przetwarzanie odpadów do recyklingu wymaga dużej ilości energii, co może dodatkowo zaszkodzić środowisku. Ponadto, jak stwierdzono w naszym raporcie specjalnym Dirty Business, tysiące ton brytyjskich odpadów do recyklingu jest wysyłanych w świat tylko po to, by trafić na składowisko. Dlatego przed wyrzuceniem śmieci sprawdź, czy możesz najpierw sam ponownie je użyć. Oznacza to zmniejszenie ilości kupowanych produktów o minimalnej użyteczności – takich jak jednorazowe plastiki – i skupienie się na produktach, które można ponownie wykorzystać przed recyklingiem, takich jak filiżanki do kawy wielokrotnego użytku lub znajdowanie sposobów na upcykling produktów.

Źródło: CNN

kup artykuly platne