Ostatni rok był piątym najcieplejszym rokiem w Wielkiej Brytanii od ponad stu lat – potwierdziło brytyjskie Biuro Meteorologiczne. Dane udowadniają, że angielski klimat ociepla się.

Średnia temperaturą w ostatnim dziesięcioleciu wynosiła około 0,8°C powyżej normy, ustalonej na podstawie pomiarów prowadzonych od 1961 do 1990 roku. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii odnotowano również o 8% więcej deszczu i o 6% więcej słońca.

infoplanet ekologia rekord ocieplenia klimatu badania

9 z 10 najgorętszych lat w Wielkiej Brytanii przypada na okres od 2002 do 2017 roku. Na tej podstawie można stwierdzić, że XXI wiek jest jak dotąd cieplejszy niż poprzednie trzy stulecia. Raport stwierdza również, że średni poziom morza od początku XX wieku wzrósł o około 1,4 mm rocznie, co odpowiada wzrostowi o około 16 cm od 1900 roku.

infoplanet ekologia rekord ocieplenia klimatu badania

Klimat w Wielkiej Brytanii zmienia się. Ludzie mogą nie pamiętać, że rok 2017 był wyjątkowo ciepły ponieważ mieliśmy stosunkowo deszczowe lato oraz śnieg w grudniu – wyjaśnia dr Mark McCarthy, kierownik Krajowego Centrum Badań Atmosferycznych.

Jak przekonuje ekspert, z długoterminowej perspektywy rok 2017 jest nadal o ponad 1°C cieplejszy od średniej z lat 1961–1990 i przez to stał się piątym najcieplejszym rokiem od ponad stu lat.