Grzyby są wszędzie wokół nas – żyją w glebie, powietrzu, a nawet naszych ciałach. Często są tak małe, że nie można ich zobaczyć gołym okiem. Według naukowców królestwo grzybów jest również niezbędne do istnienia życia na ziemi. Choć są one źródłem pożywienia czy służą do produkcji leków, potrafią także siać spustoszenie, wywołując choroby ludzi, roślin i zwierząt.

– To bardzo interesujący zestaw organizmów, jednak naprawdę niewiele o nich wiemy. Kiedy zrozumiemy rolę grzybów w ekosystemie Ziemi, zdamy sobie sprawę, że stanowią one podstawę życia na naszej planecie. Ignorujemy je jednak na własne ryzyko. To królestwo, które musimy zacząć traktować poważnie, szczególnie w związku ze zmianami klimatycznymi i wszystkimi innymi wyzwaniami, przed którymi stoimy – mówi prof. Kathy Willis, dyrektor naukowy w Królewskim Ogrodzie Botanicznym w Kew.

infoplanet wydarzenia ekologia sekretne zycie grzybow podwojna natura

Wiele osób kojarzy grzyby jedynie z gatunkami jadalnymi lub pleśnią, z której wytwarzana jest penicylina. Jednak pełnią one wiele innych istotnych ról: mają swój udział w pobieraniu wody i składników odżywczych z gleby, służą do produkcji leków na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, a także pomagają w przeszczepach narządów, generowaniu nowych rodzajów biopaliw oraz rozkładaniu tworzyw sztucznych. Z kolei ich „mroczną” stroną jest wyniszczanie drzew, roślin i zwierząt na całym świecie (najbardziej zagrożone są płazy), a także powodowanie trudnych do wyleczenia chorób u ludzi.

– Grzyby są trochę jak Dr Jekyll i Mr Hyde. Mogą być pożyteczne i szkodliwe w tym samym czasie. Ten sam grzyb może być postrzegany jako szkodnik lub źródło najróżniejszych pomysłów i rozwiązań – zauważa dr Ester Gaya, prowadząca projekt naukowy w Kew o różnorodności i ewolucji grzybów na świecie.

infoplanet wydarzenia ekologia sekretne zycie grzybow sekrety

15 fascynujących faktów na temat grzybów

1. Pod względem ewolucyjnym znajdują się bliżej zwierząt niż roślin.

2. W ich ściankach komórkowych znajdują się związki chemiczne, na które możemy natrafić również w organizmach homarów i krabów.

3. Mogą być zdolne do rozkładu tworzyw sztucznych w ciągu kilku tygodni.

4. Mogły być używane do produkcji miodu pitnego już 9000 lat temu.

5. Badania DNA pokazują, że w pojedynczej próbce gleby występują tysiące różnych grzybów, z których wiele pozostaje nieznanych dla nauki.

6. Co najmniej 350 gatunków znajduje zastosowanie w kulinariach.

7. 216 gatunków ma właściwości halucynogenne.

8. Na świecie występuje około 3,8 miliona gatunków grzybów, z czego 90% pozostaje nieznanych nauce.

9. Każdego roku odkrywanych jest ponad 2000 nowych gatunków z różnych źródeł, w tym ludzkiego paznokcia.

10. Tylko 56 gatunków grzybów zostało uznanych za zagrożone wyginięciem – dla porównania na liście znajduje się ponad 25 tys. roślin i 68 tys. zwierząt.

11. Przy użyciu pochodzącego z grzybów kwasu itakonowego wytwarza się plastikowe części samochodowe, kauczuk syntetyczny i klocki lego.

12. Są wykorzystywane do przekształcania odpadów roślinnych w bioetanol.

infoplanet wydarzenia ekologia sekretne zycie grzybow ekosystem

13. Wykonane z nich produkty mogą być stosowane jako zamienniki dla pianki polistyrenowej, skóry i materiałów budowlanych.

14. Światowy rynek grzybów jadalnych jest wart około 32,5 mld funtów rocznie.

15. Trufle mogące osiągać ceny tysięcy dolarów za kilogram.

kup artykuly platne