• Zmniejszenie ilości odpadów żywności poprawi nasz wpływ planetę

  • Amerykańscy konsumenci marnują 3 kg żywności na osobę tygodniowo

  • Usługa gotowych porcji może zrewolucjonizować sposób, w jaki robimy zakupy

Rosnący trend dostarczania posiłków do domu to dopiero początek. Teraz na rynkach widoczny jest trend dostarczania gotowych porcji do wykorzystania w domu, bez konieczności robienia zakupów. Oprócz wygody klienta firmy oferujące takie usługi, takie jak Blue Apron czy HelloFresh, podkreślają jako korzyść ograniczenie marnotrawstwa żywności w sklepach – wysyłają dokładnie to, czego potrzebujesz do każdego posiłku. Jest to atrakcyjne, ponieważ zmniejszenie ilości żywności, którą wyrzucamy i marnowania wody, ziemi czy nawozów oraz produkcją gazów cieplarnianych, które się z tym wiążą, to jeden z najlepszych sposobów poprawy naszego wpływu na planetę.

Przerażające szacunki marnotrawstwa żywności

Jak wynika z szacunków naukowców, amerykańscy konsumenci marnują 3 kg żywności na osobę tygodniowo. Głównie są to owoce i warzywa. W efekcie zastosowania nowej metody roczna emisja dwutlenku węgla z odpadów żywności jest prawie o połowę mniejsza niż w przypadku zakupów transportowanych do domu klienta. W tym drugim przypadku 33% wyprodukowanej żywności nie dociera do czyjegoś ust, a większość odpadów powstaje w sklepie lub w domu. Ale czy te usługi to naprawdę dobry wybór? Zamiast całego opakowania pasty pomidorowej, którą po jednorazowym użyciu przechowujesz w lodówce dopóki nie potrzebujesz jej ponownie, otrzymasz pojedynczą porcję do każdego przepisu. Dla osób, które próbują zminimalizować plastikowe opakowania, może to być doświadczenie trudne do zniesienia.

infoplanet ekologia sposob na marnowanie zywnosci badania

Liczby dotyczące marnotrawstwa żywności są naprawdę szokujące. W niedawnym badaniu Departament Rolnictwa USA (USDA) stwierdził, że od 2007 do 2014 roku zmarnowana żywność w USA odpowiadała rocznemu zużyciu około 12 mln hektarów ziemi, 35 tys. ton pestycydów, 800 tys. ton nawozów azotowych i 19 trylionów litrów wody. Jednak jak przekonuje Nina Goodrich z Koalicji Zrównoważonego Pakowania w Charlottesville w Wirginii, w rzeczywistości obraz nie jest tak zły. Opakowanie nie ma większego znaczenia, gdy porównamy je z negatywnym oddziaływaniem odpadów żywności na środowisko. Wiele firm wykorzystuje worki polietylenowe, które można poddać recyklingowi w określonych punktach zbiórki. Co więcej, małe opakowania mogą być korzystne, szczególnie jeśli chodzi o składniki, których rzadko używasz.

– Wszyscy uważają, że marnowanie żywności ma najczęściej miejsce w domach, ale w kraju takim jak USA odpady żywności pojawiają się głównie w sklepach spożywczych. Produkty specjalne, takie jak przyprawy i zioła, wydają się być największymi obszarami potencjalnych odpadów żywności związanych z przygotowaniem konkretnego dania w domu. Niewielką ilość pakowanej żywności, która zostaje, przekazujemy na banki żywności lub wysyłamy do kompostowania – ocenia Jeff Yorzyk, który pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju w HelloFresh, największym z setek dostępnych obecnie na rynku zestawów do przygotowywania żywności.

Ograniczenie odpadów żywności to zakupowa rewolucja?

Tristram Stuart, założyciel brytyjskiej organizacji Feedback, która ma na celu ograniczenie marnowania żywności, twierdzi, że usługa gotowych porcji może zrewolucjonizować sposób, w jaki robimy zakupy. Jak zauważa, kontrastuje to z istniejącym, dominującym systemem zaopatrzenia w żywność prowadzonym przez supermarkety, które prawie w nieunikniony sposób generują odpady żywności. Gotowe zestawy mogą również zaoszczędzić pieniądze, pomimo kosztownego porcjowania. Nawet jeśli w przeliczeniu na jednostkę spożywczą gotowy zestaw do przygotowania posiłków jest droższy niż w sklepie spożywczym, efektywnie wydajesz mniej pieniędzy.

infoplanet ekologia sposob na marnowanie zywnosci statystykijpg

– W pełni napakowane półki zachęcają nas do umieszczenia większej ilości jedzenia w naszych wózkach w sklepie spożywczym. Kiedy żyjemy dostatnio, jesteśmy nieustannie nastawieni, aby wziąć to, co możemy, i trudno jest przezwyciężyć ten impuls. Dlatego ludzie chodzą do supermarketów dzień po dniu i kupują 30% więcej jedzenia, niż potrzebują. Wówczas trafia ono do kosza. Gotowe zestawy eliminują impuls kupna, a porcjowanie zmniejsza również ogólną objętość żywności i ilość marnujących się resztek – mówi Stuart.

Aby rozwiązać problem dużej ilości odpadów firma MakeKit po raz pierwszy użyła opakowań nadających się do kompostowania przemysłowego. Kompostowanie odpadów żywności pozwala tlenowi rozłożyć materię organiczną inaczej niż na składowisku odpadów, gdzie beztlenowe procesy rozkładu prowadzą do produkcji metanu. Materiał można następnie zwrócić do gleby, aby wyhodować nowe pożywienie. Jednak finalnie okazało się, że tylko 60% klientów je kompostowało. Przerzucono się więc na plastiki oparte na wodorostach, które rozpadają się w ciągu kilku lat nawet wmieszane do ogólnych odpadów. Raport zamówiony przez Blue Apron w 2016 roku wykazał, że w sumie zakłady przygotowywania żywności i ich klienci zmarnowali o 62% mniej żywności w porównaniu z tymi samymi posiłkami ze składnikami sklepowymi. Te statystyki nie zostały niezależnie zweryfikowane.

Jak opisuje Wilson – jeden z klientów firmy produkującej zestawy żywności, usługi mają potencjał, by ograniczyć marnowanie żywności. Zaczął testować zestawy do posiłków rok temu, po otrzymaniu kuponu na bezpłatny, tygodniowy okres próbny. Nie podobało mu się, że ktoś inny kontroluje to, co jadł, ale za darmo był skłonny zaryzykować. „Najlepszą rzeczą jest brak marnowania żywności – w rezultacie moja lodówka jest pusta pod koniec tygodnia. Mam również mniej odpadów opakowaniowych, ponieważ większość ziół i warzyw jest owinięta razem, a nie osobno, jak w supermarkecie. Tam gdzie to możliwe, zamiast plastiku stosuje się opakowania papierowe i kartonowe. Innymi słowy, jestem przekonany. Czas, jaki oszczędzam na chodzenie do supermarketu, podejmowanie decyzji dotyczących posiłków i poczucie winy w związku z marnotrawstwem sprawia, że zestawy do posiłków są dla mnie najlepsze” – zachęca.

Źródło: New Scientist

kup artykuly platne