Większość ludzi robi wszystko, aby uniknąć ekskrementów, ale mogą być one przydatne dla ekologii. Z tego względu zespół naukowców przygotowuje się właśnie do podróży na Antarktydę, gdzie przez 7 tygodni będzie zbierać odchody niebieskich wielorybów, które mogą mieć wpływ na nasz ekosystem, bioróżnorodność i zmiany klimatyczne.

infoplanet ekologia wieloryby ratuja inne gatunki badania

Liczba błękitnych wielorybów na początku XX wieku spadła o 95%, ale ustabilizowała się i częściowo się podnosi od czasu wprowadzenia globalnego zakazu połowów w 1966 roku. Obecnie uważa się, że populacja wynosi od 10 tys. do 35 tys., z czego większość osobników można spotkać na Antarktyce. Do tej pory większość badań koncentrowała się na zwyczajach hodowlanych i wędrówkach tych gigantycznych stworzeń, które mogą urosnąć na ponad niż 30 metrów i ważyć 200 ton – więcej niż największe dinozaury. Jednak nowe analizy będą uwzględniać, w jaki sposób wieloryby przyczyniają się do poziomu odżywienia wód Antarktyki. Analizy mają na celu przetestowanie teorii, że odchody największego ssaka na świecie odgrywają o wiele bardziej istotną rolę w utrzymaniu produktywności południowych oceanów niż wcześniej sądzono.

– To najbardziej szczegółowa ekspedycja mająca zbadać odchody wielorybów. Chcę pokazać, że wieloryby są inżynierami ekosystemów. W badaniu przyjrzymy się, w jaki sposób fekalia niebieskiego wieloryba wpływają na poziom odżywienia w wodach antarktycznych. Kampanie na rzecz ochrony przyrody zwykle koncentrują się na ich pięknie, ale to nie przekonuje wszystkich. Jeśli będziemy potrafili pokazać, jak bardzo te zwierzęta przyczyniają się do funkcjonowania oceanu, łatwiej będzie je uratować – powiedziała Lavenia Ratnarajah, morski biogeochemik z Uniwersytetu w Liverpoolu.

infoplanet ekologia wieloryby ratuja inne gatunki wnioski

Fekalia wieloryba działają jak bogaty w żelazo nawóz oceaniczny, który stymuluje wzrost bakterii morskich i fitoplanktonu – maleńkich roślin, które stanowią podstawę łańcucha pokarmowego Antarktydy i działają jak największe biologiczne źródło sekwestracji węgla. Bez biologicznego recyklingu żelaza stosunkowo anemiczny Ocean Południowy nie byłby w stanie utrzymać tak dużej ilości fitoplanktonu, który jest głównym pokarmem dla kryla. Nowe badanie będzie próbowało przetestować teorie, że wieloryb jest niezastąpiony w polarnym ekosystemie, ponieważ inne główne drapieżniki – pingwiny i foki – mają tendencję do defekacji na lodzie a nie w wodzie, zatem nie mogą zapewnić tych samych korzyści.

Zespół wraz z dziesiątkami innych naukowców wyruszy 19 stycznia z Hobart w Tasmanii na Research Vessel Investigator, który jest finansowany przez Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization i Australian Antarctic Division. Najpierw rozmieszczą boje sonaru, aby określić położenie wielorybów. Następnie, gdy będą blisko, użyją dronów, aby zlokalizować wieloryby i uchwycić wyraźnie pomarańczowe smugi odchodów, które składając się głównie z trawionego kryla początkowo unoszą się na powierzchni, po czym toną na dnie oceanu.

Źródło: The Guardian

kup artykuly platne